Von willebrand hastalığı tanısında ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde in vitro kanama zamanı (PFA-100®) testinin önemi
The importance of the in vitro bleeding time at the assessment of the diagnosis and treatment response of the Von Willebrand Diseases
- Tez No: 236304
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN KAVAKLI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Von Willebrand hastalığı, von Willebrand faktörün kalitatif ve/veya kantitatif eksikliği ile seyreden ve toplumda yaklaşık %1 oranında rastlanan herediter bir kanama hastalığıdır. vWH'nın tanısı klinik ve laboratuar analizlerde bilgilerle konur. Ayırıcı tanıda ilk olarak vWF:Ag, vWF:Ricof, FVIII:C, az sayıda merkezde ise PFA-100® testi kullanılmaktadır. Çalışma birçok merkezin labaratuvarında kullanılan vWF:Ag, vWF:Ricof, FVIII:C gibi bazal testlerin yanısıra ve daha az sayıda merkezde kullanılan in-vitro kanama zamanı (PFA-100® testi) ile merkezimizdeki vWH'larının tiplendirmesini yapmak ve tedavide kullanılan DDAVP (Desmopressin) ve FVIII / vWF konsantrelerine karşı bu testlerin yanıtlarını değerlendirmek amacıyla planlandıBu çalışma prospektif olarak analiz edildi. Çalışmaya kanama hikayesi olan 112 vWH tanılı hasta ve kanama hikayesi olmayan 47 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Bütün olgulardan FVIII:C, vWF antigen, vWF:Ricof ve PFA-100® testi çalışıldı. Laboratuvar sonuçlarına göre hafif tip 1, tip 1, şiddetli tip 1/ tip 2 ve tip 3 olarak sınıflama yapıldı. Tedavide kullanılan DDAVP uygulaması öncesi ve 1 saat sonrası FVIII:C, vWF parametreleri ve PFA-100® testi arasındaki cevap ilişkisi analiz edildi. Tip 1 ve tip 2 hastalarının tamamına yakınında FVIII:C ve vWF parametrelerinde belirgin yükselme görüldü. Özellikle FVIII:C'de daha iyi cevap alındı. vWF parametrelerinde yükselmeyle paralel olarak PFA-100® testi normal kanama zamanına ulaştı. vWF parametreleriyle kapanma zamanı arasında zıt ilişki gözlendi. Tip 1/ Tip 2 tanılı ve desmopressine cevapsız olgularda FVIII:C ve vWF:Ag düzeyinde yükselme olurken, vWF:Ricof düzeyinde iyi cevap alınamadı ve PFA-100® testi ile normal kapanma zamanına ulaşılamadı. Bu durum PFA-100® testinin düzelmesi için vWF:Ricof düzelmesinin gereğini gösterdi. Tip 3 vakalarında kullanılan FVIII/vWF konsantrelerinin uygulanması sonucu FVIII:C ve vWF parametrelerinde belirgin yükselme görüldü fakat PFA-100® testi ile kanama zamanı yeterince düzelmedi. FVIII/vWF konsantrelerin tedavisinin takibinde vWF:Ricof ile PFA-100® testinin uyumlu olmadığı gözlendi. Çalışmamız, PFA-100® testinin yalnızca vWH'nın tanısında değil, desmopressin tedavisinin takibinde de kullanabileceğini fakat FVIII/vWF konsantre tedavilerinin takibinde kullanılmasının uygun olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Von Willebrand disease (VWD) is caused by quantitative and/or qualitative deficiencies of von Willebrand Factor. It is the most common inherited bleeding disorder, with a reported prevalence up to 1% in the general population. The initial diagnosis of VWD is based on clinical and laboratory examination. Laboratory investigation typically entails initial plasma testing of factor VIII coagulant (FVIII:C), vWF:Ag and ristocetin cofactor (vWF:RCo) assay. The PFA-100 ® (platelet function analyzer) may also have a role in the identification of VWD. This study represents a prospective analysis of cases. All patients (n=112) admitted to the outpatient service of a positive bleeding history underwent a routine blood workup inclusive of haemostasis analysis. Blood from forty-seven (n=47) sex and age matched healthy children were also taken as the control group. They were evaluated in our laboratory for FVIII:C, vWF antigen, vWF:Ricof and PFA-100® test. According to the laboratory results, all cases were classyfied as the mild type 1, type 1, severe type 1 & type 2, type 2, type 3.We have analysed the response relationship between PFA-100 CT (closure time) and the factor VIII:C and vWF parameters at the patients with type 1 and type 2 VWD before and after treatment with DDAVP. Type 1 VWD and type 2 VWD were characterised by prominent increment in all FVIII:C and vWF test parameters although more marked responses were consistently observed for FVIII:C. DDAVP treatment of patients with type 1 VWD and tip 2 were found to normalise the closure time in PFA-100 by increasing vWF levels to normal. In addition, there was a strong inverse relationship between closure time in PFA-100 and vWF parameters. In contrast, Type 1 & type 2 Unresponsive VWD individuals showed a distinctive pattern, with marked elevation in both FVIII:C and vWF:Ag, but insufficient response in vWF:RCo. Prolonged PFA-100 closure time tended not to correct in these patientsOur observations concluded that, PFA-100 system may be useful not only diagnosis and classification of von Willebrand disease but also useful for monitoring of Desmopressin response in these patients. However, PFA-100 system is not efficient for monitoring of treatment with FVIII/vWF concentrates in von willebrand disease.