Sigara iiçen ve iiçmeyen gebe kadınlarda plasenta kadmiyum, kurşun, çinko, bakır ve demir düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the placental cadmium, lead, zinc, cupper and iron levels in smoker and non-smoker pregnant women.
  1. Tez No: 236306
  2. Yazar: DUYGU ERDEM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, 1 Haziran 2006- 20 Ocak 2007 tarihleri arasında Konya Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde doğum yapan kadınlarda yapıldı. Sigara içen 30 ve içmeyen 30 kadın yaş ve doğum sayısı yönünden benzer hale getirildi. Bu kadınlarda doğumdan sonra kordon kanı ve plasenta örneklerinde Cd, Zn, Cu, Fe ve Pb elementleri Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Laboratuarında (VARİAN, VİSTA-MODEL) ICP-AES (Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometer) cihazı ile değerlendirildi.Çalışmamıza katılan sigara içen gebelerde sigara içmeyenlere göre gebelik haftası (p=0.045) ve santral bölge demir miktarı (p=0.05) istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunurken, plasentanın santral bölgesinde bulunan ağır metallerden, kadmiyum (p=0.94), bakır (p=0.25), kurşun (p=0.42) ve çinko miktarları açısından (p=0.89) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sigara içenlerde periferik bölge ve kordon kanında bulunan ağır metaller karşılaştırıldığında, kadmiyum, bakır, demir, kurşun ve çinko miktarları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out among the women who beared children in Faruk Sükan Children?s and Obstetrics Hospital between 1st June 2006-20 th January 2007. 30 smoker women and 30 nonsmoker women were matched according to age and the number of parity. Cd, Zn, Cu, Fe and Pb elements in cord blood and placenta samples of these women were analyzed by ICP-AES instrument (Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometer) (VARİAN, VİSTA-MODEL) in the Research Laboratuary of Selçuk Üniversity Agriculture Faculty.While gestation week (p=0.045) and iron amount of central area (p=0.05) among the smoker pregnants were found lower than nonsmoker ones as significant statistically of the heavy metals in the central area of placenta cadmium (p=0.94), copper (p=0.25), lead (p=0.42) and zinc (p=0.89) amounts were not found significant statistically. As compared heavy metals belong to the periferic area and cord blood amoung the smokers, any significant difference statistically was not found (p>0.05).