Sigara kullanımı ile gebeliğe uyum ve beden algısı arasındaki ilişki
The relationship between smoking and adaptation to pregnancy and body image
- Tez No: 749301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AMANAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebe kadınlarda sigara kullanımı ile gebeliğe uyum ve beden algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal Metod: Analitik ve kesitsel tipteki bu araştırma, Nisan 2020-Haziran 2022 tarihleri arasında Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniklerinde 102 gebe (hayatında hiç sigara içmemiş gebeler: 33 gebeliğinde sigarayı bırakan gebeler: 35, gebeliğinde sigara içen gebeler: 34) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ile toplanmıştır. Bulguların analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the relationship between smoking, adaptation to pregnancy and body image in pregnant women. Material and Methods: This analytical and cross-sectional study was conducted with 102 pregnant women (pregnant women who have never smoked in their life: 33 who quit smoking during their pregnancy: 35, who smoked during their pregnancy: 34) at the Trabzon Kanuni Training and Research Hospital pregnant outpatient clinics between April 2020 and June 2022. Research data were collected with Personal Information Form, Prenatal Self-Assessment Scale (PSEQ) and Body Perception Questionnaire (BPQ). One-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data.