Prostat biyopsilerinde tek bir odakta tümör saptanan hastaların klinik önemi
Clinical significance of patients with single core positivity in prostate needle biopsies
  1. Tez No: 236365
  2. Yazar: BEKİR TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prostat kanseri erkek populasyonda hastalığa bağlı ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Günümüzde prostat kanserli hastalar, yaygın PSA taramalarına bağlı olarak eskiye oranla daha erken evrelerde tanı almaktadır. ABD'de tanı alan prostat kanserli hastaların %80'den fazlası lokalize evredeki hastalardır (1). Erken evre prostat kanserinin altın standart tedavisi radikal prostatektomi olsa da halen tedavi şekli ve zamanı ile ilgili tartışmalar sürmektedir. Bu tartışmaların en önemlilerinden biri yaygın PSA taraması ile tanı alan hastalardan, çok düşük tümör yüküne sahip ve klinik olarak önemsiz olabilecek olanlarının gereksiz biçimde fazladan tedavi edilerek, sağkalımlarına katkıda bulunmaksızın hayat kalitelerinin olumsuz olarak etkilendiği yönündeki görüşlerdir (2). Klinik olarak önemsiz olabilecek kanserler için pek çok tanım ve nomogram olmakla beraber bunların hiçbirisinin tedavi edilmesi gereken ve gerekmeyen hastaları tam olarak ayırt edemedikleri bilinmektedir. Bu konuda basit ancak günlük pratikte çok faydalı olabilecek parametre prostat biyopsisindeki tümör büyüklüğü ve/veya oranıdır. Bu çalışmamızda 12 kor olarak alınan prostat biyopsilerinde sadece tek bir odakta tümör görülen ve sonrasında radikal prostatektomi uygulanan hastalarımızın ameliyat öncesi ve sonrası sonuçlarını inceleyerek tedavi gerekliliğini araştırdık.Kliniğimizde 2001 yılından beri 2162 hastaya prostat biyopsisi yapıldığı, bu hastalardan 551'ine prostat kanseri tanısı konulduğu ve bu hastalardan 60 tanesine sadece tek odakta tümör pozitifliğiyle beraber radikal prostatektomi uygulandığı görüldü. Bu 60 hastanın yaş ortalaması 56.6 yıl, ortalama PSA seviyesi 8.61 ng/ml, ortalama prostat hacmi 49.6 ml olarak bulundu. Cerrahi sonrası patoloji spesimenindeki sonuçlarda hastaların 37'sinde (%61,6) klinik olarak belirgin olmayan hastalık, 23'ünde (%38,4) klinik olarak belirgin hastalık saptandı. Ameliyat öncesi elde bulunan verileri istatistiksel incelenmesinde PSA değerinin 10 ng/ml altında olması, PSAD değerinin 0.15'in altında olması, s/T PSA oranının %16'nın üzerinde olması, tutulan örnekteki tümör oranının %10'un altında olması ve Gleason skorunun ?6 olmasının anlamlı şekilde klinik olarak önemi olmayan hastalığı öngördüğünü gördük. Ayrıca hastaların 19'unda (%31) radikal prostatektomi spesimenindeki Gleason skorunun, biyopsideki Gleason skorundan yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the leading causes of mortality seen in men population. Today patients with prostate cancer are diagnosed in earlier stages due to PSA screening. In U.S.A more than %80 of the patients who are diagnosed with prostate cancer is in localized stage. The gold standard treatment of early stage prostate cancer is radical prostatectomy, but treatment modalities and especially treatment timing are still contraversial. One of the most important arguments is that the patients diagnosed with prostate cancer with PSA screening have very low tumor burden and these patients with insignificant disease are overtreated, suffered great loss of life quality and had no benefit to their survival. As there are many definitions and nomograms to define clinically insignificant disease, it is known that none of them truly show us the patients who need treatment or not. Tumor mass or ratio in prostate biopsy is a simple but useful parameter to achieve this judgment. In this study we evaluated our patients who are diagnosed with prostate cancer in only one core of the prostate biopsy and underwent radical prostatectomy. We evaluated pre and post-surgery parameters to detect treatment necessity.Since 2001 we performed 2162 prostate biopsies in our clinic and in 551 of them prostate cancer was seen. 102 of 551 patients were positive for tumor in only one core and radical prostatectomy is performed to 60 of them. The average age of these 60 patients is 56.6 years, average serum PSA level was 8.61 ng/ml and average prostate volume was 59.6 ml. When we evaluated the prostate specimen after surgery we found that 37 of the patients (%61.6) had clinically insignificant tumor and 23 of them (%38.4) had clinically significant tumor by the Epstein criteria. In the statistical evaluation of the pre-operative parameters we found that serum PSA levels lower than 10 ng/ml, PSAD value lower than 0.15, f/T PSA ratio higher than %16, less than %10 tumor volume in the positive core and Gleason score ?6 were predicting clinically insignificant disease. We also found that 19 of the patients (%31) had higher Gleason score in radical prostatectomy specimen than the Gleason score in biopsy specimen.