Erken başlangıçlı skolyoz tedavisinde füzyonsuz seçeneklerin güvenilirlik ve etkinliği
Safety and efficacy of the growing rod technique in the treatment of early-onset scoliosis
  1. Tez No: 236366
  2. Yazar: HOUMAN AHMADİADLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Erken başlangıçlı skolyoz tanımı küçük çocukların çeşitli tanılara bağlı eğriliklerini tanımlar. Erken başlangıçlı skolyozların tedavisi tartışmalıdır. Bu konuyu ilgilendiren kesin kurallar yoktur. İlk denenen tedavi yöntemi konservatiftir. Ortez ve seri alçılama yöntemlerini kapsamakla birlikte genellikle deformitenin ilerlemesini engellemekte başarısız olur. Endike olduğu zaman yapılan cerrahi, konservatif tedaviye göre birçok avantaj sunar. Fakat füzyonun büyümeyi durdurması gibi büyük bir dezavantajı olması nedeniyle yeni tekniklerin geliştirilmesi gerekmiştir. Bu yöntemlerden biri de uzatılabilir rod tekniğidir. Bu tekniklerle ilişkili zorluklar, üç boyutlu deformite kontrolünün sağlanmasında ve korunmasında güçlük, spinal büyüme potansiyelini korumakta yetersizlik ve yüksek komplikasyon oranlarıdır.Bu çalışma merkezimizde uzatılabilir rod tekniğiyle tedavi edilmiş çocukları prospektif olarak değerlendirmektedir. Amacı deformite kontrolünün, büyüme oranlarının ve akciğer hacimlerinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesidir.Mart 2004'ten başlanmak üzere 35 hasta füzyonsuz olarak çift uzatılabilir rod tekniği ile instrümente edildi. Hastalarda çoğunlukla proksimalde pedikül vidaları ve distalde pedikül vidaları veya Galveston instrümentasyonu kullanıldı. Vida seviyelerinde kısıtlı füzyon uygulandı. Indeks cerrahiyi takiben tüm hastalara ortez tedavisi ilk altı ay boyunca uygulandı. Her altı ayda bir düzenli uzatma ameliyatları gerçekleştirildi.Tüm hastaların yaş, cinsiyet ve tanıları kaydedildi. Her kontrolde oturarak ve ayakta boyları ölçüldü ve pre-operatif ayakta tüm omurga filmleri çekildi. Ameliyatı takiben boylar tekrar ölçüldü ve filmler tekrarlandı. Pre-operatif ve post-operatif röntgenlerde çeşitli radyolojik parametreler kaydedildi ve birbiri ile karşılaştırıldı.Proksimalde ve distalde pedikül vidalarının kullanıldığı uzatılabilir çift rod tekniği, üç boyutlu deformite kontrolünde efektif ve güvenli bir yöntemdir. Çalışma sırasında transvers plan deformitesinde herhangi bir artışa rastlanmadı. Uygun teknik ve yeterli tecrübe ile daha önce yayınlanan komplikasyon oranları düşürülebilirken, yeterli korreksiyon sağlanabilir ve korunabilir. Pedikül vidası kullanımı daha önce tanımlanmış implantla ilişkili problemlerin görülme oranını azaltabilir. Her altı ayda bir yapılan düzenli uzatmalarla instrümente edilen ve edilmeyen seviylerin büyüme hızlarının eşitliği sağlanabilir
Özet (Çeviri)
Early-onset scoliosis defines vertebral curves in children that have multiple diagnoses. The treatment of such is controversial; no clear guidelines exist regarding this issue. Primary attempted treatment is usually conservative. This consists of orthotic treatment and serial castings, but more often than not fails to control the deformity. Surgery performed with the proper indications provides many advantages over conservative treatment, yet its huge disadvantage, the cessation of growth with fusion of the spine, has required new techniques to be developed, one of which is the growing rod technique. Difficulties related to these techniques are inadequate three-dimensional correction and control of the deformity, failure to sustain the growth potential of the spine and a high complication rate.This study evaluates children treated with the growing rod technique in our institution. Its purpose is to prospectively evaluate deformity control, growth rates and the differences in lung volumes of these children.Starting in March 2004, 35 patients were instrumented with the dual growing rod technique without fusion. Mostly pedicle screws were used proximally, while distal anchors consisted of either pedicle screws or Galveston instrumentation. Selective fusion was performed on instrumented levels. Following index surgery, orthotic treatment was prescribed for all patients. Routine lengthening procedures were performed every six months.Age, sex and diagnoses of all patients were recorded at every office visit, their sitting and standing heights measured and standing AP and lateral radiographs of their spines taken. Following surgery, heights were again measured and radiographs repeated. Several radiological parameters were measured and recorded for every pre- and postoperative radiograph, and compared.The dual growing rod technique with proximal pedicle screws as anchors is a safe and effective method for deformity control. No increase in the transverse plane deformity was noted during the study. With the correct technique and sufficient experience, previously reported high complication rates can be lowered while allowing for the necessary correction and control of the deformity. The application of pedicle screws may decrease previously reported problems related to the implants. Equal rates of growth of instrumented and uninstrumented levels can be accomplished with routine lengthenings performed every six months.