0?48 aylık çocukların ev kazaları sonucu oluşan yaralanmalarına ilişkin annelerinin davranış ve görüşlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi (Keçiören SGB, Uyanış Sağlık Ocağı, 2007)
Factors effecting mothers? behaviors and opinion about toddlers home injury in a health center region
- Tez No: 236382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kasıtsız yaralanmalar erken ölümler, morbidite ve işgünü kayıplarına neden olmaları, korunmanın mümkün olması nedeniyle önemli halk sağlığı konularındandır. Bu çalışma, Uyanış Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 0-48 ay çocuklardaki ev kazası sıklığını saptamak ve ilgili risk faktörlerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Kesitsel tipteki bu çalışmada küme örneklem yönteminin kullanılarak 543 çocuğa ulaşılmıştır. Veriler beş ayrı form kullanılarak yüz yüze görüşme ve gözlem sonucunda toplanmıştır. Araştırmaya katılan çocukların %54,7'si erkektir, çocukların yaş ortalaması (±standart sapma) 23,0(±13,4 ay) aydır. Katılan çocukların %85,5'inin sağlık güvencesi bulunmaktadır, %93,9'unun herhangi bir sağlık sorunu yoktur, %93,7'sine anneleri bakmaktadır. Araştırmaya katılan hanelerde yaşayan 0-48 ay arası çocuklarda son iki haftada ev kazası geçirme sıklığı %18,2 (n=99) olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan 0-48 ay arası çocuklarda hayat boyu ev kazası sonucu yaralanma sıklığı % 24,5 (n=133) olarak bulunmuştur. Çocukların en sık bahçede ve evin salonunda düşerek yaralandıkları saptanmıştır. Yapılan lojistik modellemeleri sonucunda son iki hafta içinde ve hayat boyu ev kazası sonucu yaralanmayı annenin sağlık algısından, çocuğun sağlık problemi olması durumundan, çocuğun yaşından etkilendiği saptanmıştır. Yaralanma sıklığının yüksek olması nedeniyle bu bölgede çocuklarda ev kazalarını azaltacak müdahale çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Injuries are defined as public health issue by causing premature death, morbidity and absenteeism in work and could be preventable. This study was conducted in a health center region to find out the frequency of the home injuries and related risk factors of 0-4 years old children. In this cross-sectional study cluster sampling was used to coverage 543 children. Data was collected by five questionnaires, applied by face to face interviews and observations. Of the participants 54.7% were male and mean age was 23.0(±13.4) months. Of the children 85.5% had any health insurance, 93.9% didn?t have any health problems, 93.7% were supervised by mother. The frequency of having an injury in home in last two week period and ever was 18.2% and 24.5% respectively. Children were mostly injured by falling in garden and living room. In the lojistical modeling children being injured in past two weeks and ever was affected by mothers? health perception, child?s having any health problem and child?s age. Intervention must be planned in order to decrease the injury frequency in children living in this health center area.