Oksidize rejenere selüloz, otojen fasya ve aselüler dermal matrikse sarılı kıyılmış kıkırdak greftlerinin incelenmesi: tavşanlarda deneysel çalışma
Analysis of the diced cartilage grafts wrapped in oxidized regenerated cellulose, autogenous fascia and acellular dermal matrix: Experimental study in rabbits
  1. Tez No: 236383
  2. Yazar: HAKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rinoplastilerde dorsal nazal düzensizliklerin engellenmesi ve düzeltilmesi için yeni bir greft materyali yönteminin etkinliği araştırılmıştır. Tavşan dorsal torakolomber bölgesinde ciltaltı yerleştirilen blok kıkırdak, kıyılmış kıkırdak, oksidize rejenere selüloza (Surgicel®), aselüler dermal matrikse (Alloderm®) ve otojen fasyaya sarılı kıyılmış kıkırdak greftleri 56 gün ve 90 gün incelemeleri yapıldı. Gruplar, ağırlık değişimi, makroskopik görüntü, histokimyasal ve immunohistokimyasal incelemeler ile karşılaştırıldı. Sonuçların uzun dönemde güvenilirliği açısından 90 günlük takibin daha uygun olduğu düşünülmüştür. Sade kullanılan kıkırdak greftlerinde en fazla ağırlık artışı izlenirken, Surgicel'e sarılı kıyılmış kıkırdak greftlerinde makroskopik olarak düzensizlik, en fazla ağırlık azalışı, en fazla fibrozis ve kronik inflamasyon tespit edilmiştir. Damarlanma artışı en fazla Alloderm'e sarılı kıyılmış kıkırdak grefti grubuna izlenmiştir. Kondrosit içeren laküna sayısı ve GFAP, PCNA, Agrekan, Tip II Kollajen ile boyanmalarda sade kıkırdak greftleri en düşük sonuçları göstermiştir. Alloderm'e sarılı kıyılmış kıkırdak greftlerinde ağırlık kaybı izlenmezken GFAP ekspresyonu en fazla gözlemlenmiş ve kıkırdakların rejenerasyon potansiyelini koruduğu anlaşılmıştır. Kıkırdak dokusuna spesifik olan Agrekan, Tip II Kollajen ve PCNA ile boyamalarda da Alloderm'e sarılı kıyılmış kıkırdak greftlerinde en yüksek skorlar elde edilmiştir ve makroskopik olarak düzgün konturlu bir kıkırdak bloğu görülmüştür. Otojen fasya dokusuna sarılı kıyılmış kıkırdak greftlerinde de kontur ve kıkırdak viabilitesi, histokimyasal ve immunohistokimyasal açıdan Alloderm kullanılan gruba yakın sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
For prevention and correction of dorsal nasal irregularities, the efficiency of a new graft material method was investigated. The groups were compared with regard to changes in weight, macroscopical appearances, histochemical and immunohistochemical examinations. Block cartilages, diced cartilages, diced cartilages wrapped in oxidized regenerated cellulose (Surgicel®), acellular dermal matrix (Alloderm®) and autogenous fascia grafts placed subcutaneously in the dorsal thoracolumbar region of the rabbit were examined in 56. day and 90. day. Ninety days were thought suitable for the reliability of the results in long-term results. Bare cartilage grafts showed the most increase in weight. Diced cartilage grafts wrapped in Surgicel showed irregularity in macroscopical views, the most increase in weight, the most fibrosis and chronic inflammation. Increase in vascularity was mostly observed in the diced cartilages wrapped in Alloderm graft group. Bare cartilage grafts showed the least results concerning the lacuna count filled with chondrocytes and GFAP, PCNA, Aggrecan, Type II Collagen stains. No loss in weights of diced cartilages wrapped in Alloderm graft group was observed; the most GFAP expression was seen in this group and it was understoood that cartilages preserved the regeneration potential. The highest scores were obtained in the diced cartilages wrapped in Alloderm graft group with the stains Aggrecan, Type II Collagen and PCNA that are specific to cartilage tissue. Macroscopically smooth contoured cartilage mass was seen with this group. Concerning with the contour, cartilage viability, histochemically and immunohistochemically similar results to the Alloderm group were obtained with the diced cartilages wrapped in autogenous fascia grafts.