Kistik fibrozis dışı bronşektazili hastalarda akciğerlerde helicobacter pylori varlığının araştırılması
Research for the presence of H. pylori in the lungs of non-CF bronchiectasis patients.
- Tez No: 236390
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Chest Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bronşektazi, gelişmiş ülkelerde kistik fibrozis (KF) dışında nadiren görülmekte hatta bu nedenle KF dışı nedenler tek bir başlık altında toplanıp KF dışı bronşektazi olarak adlandırılmaktadır. Ancak ülkemizin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerde bronşektazi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır ve halen neredeyse yarısı idiopatik olarak tanımlanmaktadır. H. pylori'nin mide mukozasında yarattığı inflamasyonun bronşektazi patogenezine benzer olması, bronşektazi etiyolojisinde rolü olup olmadığı tartışmasını başlatmıştır. Bu çalışmada bronşektazi gelişiminde ve/veya hasarın ilerlemesinde H. pylori'nin rolü ve GÖR ilişkisi araştırıldı. Bu amaçla Nisan 2006-Ekim 2008 arasında tanı almış, yaşları 5-18 arasında olan 41 KF dışı bronşektazi vakası ile 16 kontrol vaka çalışmaya alındı. H. pylori enfeksiyonunun varlığı, kültür, PCR ve üre nefes testi ile araştırıldı. Sonuç olarak, iki grup arasında BAL'da, AMS'de H. pylori varlığı ve üre nefes testi pozitifliği açısından istatistiksel olarak farklılık bulunmaması bize bronşektazi etiyolojisinde H. pylori'nin rolünün olmayabileceğini; buna karşılık bronşektazili grupta BAL'da H. pylori varlığı olan vakaların BT skorunun olmayanlara göre yüksek bulunması ise bu bakterinin bronşektazili hastalarda akciğer hasarının ilerlemesinden sorumlu olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis without cystic fibrosis (CF) is rarely seen in developed countries. Due to this, it is usually regarded as non-CF bronchiectasis. Bronchiectasis is still a common problem in our country as well as other developing countries and approximately half of this are regarded as idiopathic. The inflammatory mechanism caused by H. pylori in the gastric mucosa play similar role in development of bronchiectasis, so that investigators studied the possible pathogenic role of H. pylori in bronchiectasis. This study is designed to show the role of H. pylori in the etiology of bronchiectasis and/or lung injury and the role of gastroesophageal reflux. Between April 2006 and October 2008, 41 non- CF bronchiectasis patients between 5-18 years old as well as 16 control patients were included. To investigate H. pylori infection, culture, PCR and urea breath test was used. As a result of this study, there are no statistically difference between two groups about BAL, gastric juice H. pylori positivity and urea breath test positivity. This suggests that H. pylori could not play a role in the etiology of bronchiectasis. After all, bronchiectasis patients whose BAL were positive for H. pylori, had high CT scores compared to the H. pylori negative patients. This suggest that H. pylori could have a role in the progression of lung injury in bronchiectasis patients.