Antidepressanların allerjik hastalıkların tanısında kullanılan deri prick testi üzerine etkisi
The effect of antidepressants on skin prick test used in the diagnosis of allergic diseases
  1. Tez No: 236391
  2. Yazar: SACİDE RANA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Deri prick testleri allerji hastalıklarında tanı koymak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bazı ilaçlar test duyarlılığını etkileyerek yanlış negatif sonuçlara neden olabilir. Trisiklik antidepressanların deri prick testi duyarlılığını etkilediğini gösteren çalışmalar olmasına rağmen, günümüzde yaygın olarak kullanılan selektif serotonin gerialım inhibitörleriyle ilgili bu alanda veri bulunmamaktadır.Çalışmanın amacı selektif serotonin gerialım inhibitörü olan fluoksetin, essitalopram ve sertralinin deri prick testi duyarlılığını etkileyip etkilemediğini araştırmaktı.Mayıs 2008 - Eylül 2008 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran ve antidepressan (fluoksetin, essitalopram ve sertralin) başlanan 24 erişkin hasta çalışmaya alındı. Yaş ortalamaları 39.7±9.8 olup 22'si (%91.7) kadındı. Hastalara solunum semptomlarını ve allerji hastalıklarını sorgulayan bir anket formu uygulandı. Ayrıca semptomlar görsel analog skalası (GAS) ile değerlendirildi. Bu hastalara başlangıçta histamin, negatif kontrol ve üç aeroallerjenle deri prick testi yapılıp 1. hafta ve 4. hafta sonunda bu testler tekrarlandı. Histamin ile oluşan ödem çapları başlangıç, 1.hafta ve 4.hafta için sırasıyla 5.9±1, 6.1±0.8 ve 6.1±0.9 mm iken, ödem alanları da sırasıyla 27.6±9.6, 29.5±7.6 ve 29.9±9.1 mm2 idi. Ödem çapları ve alanları açısından başlangıç, 1.hafta ve 4.hafta arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Fluoksetin, essitalopram ve sertralin kullanan hastalar arasında da histamin ödem çapları ve alanları açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Ödem alanlarındaki farklılıklar azalan, artan ve/veya değişmeyen olarak sınıflandırılıp yaş, cinsiyet ve sigara faktörlerinin deri prick testi üzerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Skin prick testing is a common method used in the diagnosis of allergic diseases. Some drugs may cause false negative results by suppressing the reactivity of test. Although the suppressive effect of tricyclic antidepressants on skin prick testing was studied previously, there are no data about the effects of selective serotonin reuptake inhibitors which have been used widespread, nowadays.The aim of this survey was to show whether escitalopram, fluoxetine and sertraline had any effect on the reactivity of skin prick tests.Twenty four patients who were admitted to the outpatient clinic of Hacettepe University Hospital Psychiatry Department and planned to be treated by antidepressants (fluoxetine, escitalopram and sertraline) between May ?September 2008 were included in the study. Skin prick tests with positive control (histamine), negative control and three common aeroallergens were performed in the beginning, at the first and fourth weeks. A questionnaire including 26 questions about the respiratory symptoms and allergic diseases were filled in. The visual analog scale (VAS) of the current respiratory and nasal symptoms were recorded at all three visits. The mean age of the patients was 39.7±9.8 and 91.7% of the patients were females. The mean diameters of the wheal response to histamine at the beginning, first and fourth weeks were 5.9±1.0, 6.1±0.8 and 6.1±0.9 mm, respectively; and the mean areas of the wheal response were 27.6±9.6, 29.5±7.6 and 29.9±9.1 mm2, respectively. There were no statistically significant differences between the mean diameters and areas of the wheals at three measurements in addition to mean diameters and areas of the wheals between escitalopram, sertraline and fluoxetine used groups (p>0.05). The results were categorized into three groups according to the percentage of difference between the area of the wheal in three measurements such as decreased, increased and/or unchanged. The relation between the groups and the factors including age, gender and smoking were investigated.