Tavşanlarda akut alt ekstremite iskemi-reperfüzyon hasarı sonucu oluşan serbest oksijen radikalleri ve DNA hasarı üzerine sevofluran ve propofolün etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of sevoflurane and propofol on lower extremity acute ischemia-reperfusion damage in rabbits
  1. Tez No: 236411
  2. Yazar: SEMA ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE KARABIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İskemik dokuların reperfüzyonu sırasında serbest oksijen radikalleri ve DNA hasarı meydana gelmektedir. Sevofluranın genotoksik etkisi ile propofolün antioksidan etkisi bilinmektedir. Bu çalışmada, alt ekstremite iskemi-reperfüzyon hasarı sonucu oluşan serbest oksijen radikalleri ve DNA hasarı üzerine sevofluran ve propofolün etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. 14 adet Yeni Zelanda tavşanı rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Gruplardan birine (Grup S) maske ile %2.5 4 sevofluran inhalasyonu, diğerine (Grup S) 1-2 mg/kg/dk propofol infüzyonu uygulanarak, alt ekstremiteye pnömatik turnike yerleştirildi. Kalp atım hızı, invazif kan basınçları, periferik oksijen satürasyonu ve anestezi derinliği monitörize edildi. Turnike uygulaması öncesi (kontrol), turnike uygulandıktan 120 dk sonra, turnike açıldıktan 15 ve 120 dk sonra alınan kan örneklerinde; MDA düzeyleri ile lipid peroksidasyonu, tail moment, tail lenght ve tail intensity ile DNA hasarı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
During reperfusion of ischemic tissues, free oxygen radicals and DNA injury develop. The genotoxic effect of sevoflurane and antioxidant effect of propofol are known. In this study, the effects of sevoflurane and propofol on free oxygen radicals and DNA injury that from as a result of ischemia-reperfusion of the lower extremities were investigated. Fourteen New Zealand Albino rabbits were randomly divided into two groups. The animals in one group (Group S) inhaled 2.5% - 4% sevoflurane using a mask, and the animals in the other group (Group P) were infused 1-2 mg/kg/dk propofol. Pneumatic tourniquet was placed on the lower extremity. The heart beat rate, invasive blood pressure, peripheric oxygen saturation, and anesthesia depth were monitored. Blood samples were obtained before the tourniquet application (control), 120 min. after the tourniquet application, and 15 min. and 120 min. after the tourniquet was removed. MDA levels, lipid preoxidation, tail moment, tail length, and tail intensity were determined to evaluate the DNA injury.