Akciğer kanserli olgularda sosyodemografik özelliklerin, aileselkanser hikayesinin ve meslekselmaruziyetlerinin araştırılması
Assesments of socidemographics, family history and occupational exposure of patients lung cancer
- Tez No: 236416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİN BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kliniği'nde akciğer kanseri tanısı ile tedavi edilen ve izlenen hastalarda sosyodemografik özelliklerin, mesleksel maruziyetin ve ailesel yatkınlığın akciğer kanseri gelişimi üzerine etkisinin araştırılması.Metod: Çalışmaya, 1999 Eylül ? 2007 Eylül yılları arasında izlenen, histopatolojik olarak akciğer kanseri tanısı almış 300 olgu alındı ve akciğer kanseri tanısı olmayan benzer cinsiyet ve yaşta 300 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İstatiksel değerlendirme için SPSS 10.0 programı kullanıldı.Bulgular: Hasta grubunda ortalama yaş 60.3 ± 9.9 yıl (%91.7'si erkek, %8.3'ü kadın), kontrol grubunda ortalama yaş 60.4 ± 10.5 yıl (%95.0'i erkek, %5.0'ni kadın) idi. Olguların 172 (%57.3)'si skuamöz hücreli kanser, 10 (%3.3)'ü küçük hücreli kanser, 37 (%12.3)'ü adenokanser, 4 (%1.3)'ü büyük hücreli kanser idi. Erkeklerde skuamöz hücreli kanser daha sık saptanırken, kadınlarda adenokanser daha sık bulundu (p0.05) ve aile öyküsü ile histoloji arasında ilişkinin olmadığı gösterildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of sociodemographics, family history and occupational exposure in the occurrence of lung cancer in patients with lung cancer who were diagnosed and treated at the Pamukkale University Medical Faculty.Method: Three-hundred lung cancer patients diagnosed between September 1st 1999 and September 31st 2007 and 300 cases as a control group were enrolled to the study. The statistical analyses were performed with the statistical package program SPSS, version 10.0.Results: The mean age of 300 lung cancer patients was 60.3 ± 9.9 yr (91.7%) male and (8.3% female) and the mean age of control group was 60.4 ± 10.5 yr (95.0% male and 5.0% female). Histological types were; 172 (57.3%) squamous, 10 (3.3%) small cell, 37 (12.3%) adeno, and 4 (1.3%) large cell. Squamous type was frequent among males, where as adeno type was common amongst females (p0.05).