Bilgisayar ortamında ve manuel olarak dizayn edilmiş Zirkonya esaslı alt yapılar ile metal döküm alt yapıların marjinal uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of the marginal congruity of the computer-aided and manually designed Zirconia-based frameworks with the cast metal frameworks
  1. Tez No: 236418
  2. Yazar: ÖZGE KARATAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KURSOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Diş Hekimliği pratiğinde seramik uzun yıllardır kullanılmakta ve her geçen gün yeni gelişmelerle karşımıza gelmektedir. İlk olarak, makaslama ve çekme kuvvetlerine dirençsiz olmalarından dolayı, seramik restorasyonları metal bir alt yapı ile desteklenmiştir. Metal alt yapıların ışık geçirmemesi, restorasyonda ilave kalınlığa neden olmaları, dişetinde gri renklenme, korozyon, alerjik etki gibi olumsuz birçok nedenden dolayı tam seramik restorasyonların geliştirilmesi önem kazanmıştır. Tam seramik sistemleri bio-uyumlu ve estetik olmalarına rağmen, kırılgan ve düşük darbe dayanımlıdır. Bu; dayanıklı, kırılmaya dirençli ve yüksek mekanik özelliklerine sahip zirkonya esaslı seramiklerin gündeme gelmesini sağlamıştır. Dental restorasyonların uzun ömürlü olması birçok etkene bağlıdır. Mekanik özelliklerinin iyi olması yeterli değildir. Dental çürükler, siman çözülmesi, defektif marjinler, subgingival mikroflora değişimi, periodontal yıkım / dayanak hareketlenmesi ve pulpal etkiyle sonuçlanan periapikal lezyon gibi etkilerden sorumlu tutulan marjinlerin uyumu da önem verilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle, araştırmamızda, son yıllarda kullanılmaya başlanmış farklı yöntemlerle yapılan farklı zirkonya esaslı alt yapılarının marjinal uyumları kıyaslanmıştır. Öncelikle ölçüm güvenirliğine yönelik çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda dört farklı zirkonya esaslı alt yapı sistemi kullanılmıştır. Bunlardan ikisi MAD-CAM, diğer ikisi CAD-CAM hazırlanmıştır. Kontrol grubu olarak da metal alt yapılar hazırlanmıştır. Herbir gruptan 10'ar tane olmak üzere toplam 50 tane örnek hazırlanmıştır. 10 tane Lava, 10 tane DC-Zirkon, 10 tane Celay, 10 tane Zirkon-Zahn ve 10 tane metal alt yapı hazırlanmıştır. Bunların hazırlanmasında chamfer kesimli bir implant dayanağı kullanılmıştır. İmplant dayanağı sekizgen bir kalıp içersine kole kısmını açıkta bırakacak şekilde gömülmüş ve kalıba akril dökülmüştür. Akril sertleştikten sonra sekizgen kalıp açılarak implant dayanağı ölçümler için hazır hale getirilmiştir. Daha önceden belirlenmiş birbirine eşit uzaklıkta onaltı nokta işaretlenip, ölçümler x150 büyütmede, ışık mikroskobu yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Herbir örneğin marjinal uyumu 16 noktadan yapılan ölçümlerin ortalaması alınarak elde edilmiştir. Sistemler birbiriyle karşılaştırılmış, her bir grup birbirleriyle ve kontrol grubu ( metal alt yapı ) ile karşılaştırılmış ve istatiksel değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmamızın sonunda, mutlak marjinal uyum açısından en iyi değerler Lava alt yapılarında görülmüştür. Metal alt yapıları en yüksek değerler ile zirkonya esaslı alt yapıların gerisinde kalmıştır. Bulgularımıza göre grupları marjinal aralığı en az olandan fazlaya doğru aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmuştur;LAVA < Celay < DCS < Zr-Zahn < Metal24,6±14,0µm
Özet (Çeviri)
Dentistry in the practical use of ceramics for many years and everyday we have had new developments. Firstly, due to unresisting strength of ceramic material against shearing forces and tensile stresses, ceramic restorations has been supported by a metal framework. Because of a lot of unfavorable results in metal frameworks, like disallowing light transmission, requiring additional thickness on the restoration, gray colouring in the tooth-gum, corosion, allergic effect, development of tooth-ceramic restorations is important. Altough full-ceramic systems are bio-compatible and aesthetic, they are fragile and low-impact resistanced. This; ease the durable, resistant and high mechanical property faciliated Zirkonia-based ceramics to come to order. Longevity of dental restorations depends on many factors. Mechanical properties goodness is not enough. İmportance must be given to an issue, named marginal gap, which are held responsible for effects such as dental caries, resolution of the defective margins, subgingival mikroflora exchange, periodontal destruction / mobilization of the abutment and periapical lessions that can be resulted in pulpal effects. Therefore, in our research, marginal gap of different Zirconia-based frameworks which are made by different ways are compared. Firstly, a study of interrater reliability is made. We used four different framework system in our research. Two of them is prepared by the MAD-CAM, and the other two is prepared by the CAD-CAM system. As a control group, metal frameworks are prepared. 10 item from each sample and 50 item at the total is prepared. 10 item LAVA, 10 item DC-Zirkon, 10 item Celay, 10 item Zr-Zahn and 10 item metal coping from each group are prepared. A champfer typed implant analogue is used to prepare them. İmplant abutment is embedded in an octagonal mold which left the cole part out and the acryl is spilled in. After the moulding toughened, octagonal mold opened and the implant analogue became ready to the measurements. The sixteen points which were established before were marked and the measurements were made by the help of the light microscopy in x150 enlargement. The marginal congruity of all of the samples are evaluated by taking the measurements of the avarage of the 16 points. Systems are compared in each other, all of the groups in each other and as the control group ( metal frameworks ) are compared and the statistical evaluations are made. At the end of our research, the best values of the absolute marginal gap are seen in the LAVA frameworks. Metal frameworks are left behind of the Zirconia-based frameworks with the highest values. According to our results, we can arrange the groups marginal gap from the lowest to highest are seen below;LAVA < Celay < DCS < Zr-Zahn < Metal24,6±14,0 < 64,9±25,2 < 110,2±36,5 < 112,1±22,6 < 120,1±33,3All test samples in our research took place in the clinical acceptable limits.Keywords : All-ceramics, marginal fit, Zirconium dioxide