System analysis and design
Sistem analizi ve dizaynı
  1. Tez No: 74623
  2. Yazar: SELDA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı bilgi sistemlerindeki analiz ve dizayn gelişmelerini aktarmaktır. Bankacılık sektöründe kullanılabilecek standart spesifikasyon geliştirme, standart rapor geliştirme ve test durum çalışmaları geliştirerek analiz ve dizayn konularında yaşanacak problemlere karşı ortak çözümler yaratmaktır. Üzerinde durulacak konu. kullanıcılerın ihtiyaçlarını belirleyerek, mantıksal disaynlar geliştirmektir. Tezin uygulama alanı, bankacılıkta bireysel müşteri karlılığı yönetimi üzerinedir. Yapılan disaynlardan sonra manuel işlemler güvenilir, doğru ve bilgisayar ortamında çalışan programlar haline gelecektir. Büyük bankalarin ve şirketlerin çoğu klasik sistem geliştirme metodunu kulanmaktadır. Bu metodu kullanmalarının sebebi, organizayon içindeki projenin çalışma alanı ve büyüklüğüdür. Organizasyonun içinde önem taşıyan bu büyük projeler, uzun geliştirme zamanı, büyük bir ekip ve büyük miktarlarda finansal desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu tez de klasik sistem geliştirme metodu anlatılacak, özetlenecek ve karşılaşılan problemler tanıtılacaktır. Proje boyunca, sistem geliştirme teknikleri anlatılacak, kullanıcıların ihtiyaçlarını belirleme yöntemleri analiz edilecek, iş akışları hazırlanacaktır. Sonuç olarak, klasik sistem geliştirme metodundaki tekrarlamalar azaltılacak, proje geliştirme zamanları en aza indirilerek kullanıcının ihtiyaçları karşılacak ve bankaya stratejik bir avantaj kazandıracak bir yapı oluşturulacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to realize improvements in information system analysis and design methods. The attempt will be develop generic solutions for the problems of analysis and design, which can be applied and standardized on a wide variety of applications in banking sector. The emphasis will be on eliciting information requirements of users and presenting those requirements in the final logical design improvements and determining logical design. Real life application area in this project is measuring retail customer profitability in banking. Furthermore, for the manual procedures and methods in banking are eliminated reliable and correct information systems will be built, computerized systems will be proposed. Most of the big companies and banks use the Classical System Development Life Cycle Method (CSDLCM) for system analysis and design. The reason for the utilization of this method is the size and scope of the projects involved in those organizations. Usually long development time, large task groups and considerable amounts of finances are needed for these projects due to their strategic importance and impact across the organization on the other hand, CSDLC method will be outlined, discussed and improvements to these problems will be introduced. During the study prototyping methodology is used. The solutions developed will be applied to retail a real life application in banking. During the project, response to different systems development techniques will be tested,nature and structure of requirements will be analyzed, data flow diagrams will be prepared. As a result, the analysis and design repetitions that occur in CSDLC approach will be reduced, so that project time is decreased and user satisfaction is increased resulting increased strategic advantage of a bank.