Ayçiçeği yağ endüstrisi yan ürününün alternatif enerji kaynağı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 23642
  2. Yazar: HASAN FERDİ GERÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ill ÖZET Dünyada genellikle fosil yakıtlara dayanan birincil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, birçok araştırıcının alternatif enerji kaynaklarına yönelmesine neden olmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri olan biyokütleden sıvı yakıt üretimi, bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, enerji kaynağı olarak incelenen ayçiçek pres küspesinin nem, uçucu madde, yağ, selüloz, protein, kül ve ısıl değer tayinleri yapılmıştır. Ayçiçek pres küspesine dönüşüm süreci olarak değişik proses şartlarında piroliz uygulanmış, sıvı ürün ve piroliz verimleri hesaplanmıştır. Elde edilen piroliz katranının ısıl değeri ölçülmüş ve katran sütun kromatografisinde üç ayrı çözücü grubu ile fraksiyonlarına ayrılmış, uygulanan çözücülerin verimleri hesaplanmıştır. Fraksiyonların İR spektrumları alınarak fonksiyonel grupları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The diminshing trend of the primary energy sources based on fossil fuels have prompted many researchers to seek alternative renewable sources. The main purpose of this work was to produce liquid hydrocarbons from biomass which is considered one of the important alternative energy sources of the world. The moist, volatile matter, oil, cellulose, protein, ash and the calorific value of the oil cake were determined. Pyrolysis, was the conversion method which we have applied for producing alternative fuel. The yields of the tar and char were determined as well. The pyrolysis tar was fractionated by column chromatography and yields of the solvents were determined. The functional groups of these fractions were determined by IR spectroscopy.