N,N dimetilasetamid tetrasiyanonikel komplekslerinin IR spektroskopik bölgesinde incelenmesi
  1. Tez No: 23641
  2. Yazar: GÜNEŞ SÜHEYLA ŞAPÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ŞENYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada M(DMA)2Ni (CN>4 (M=Mn, Co, Ni, Cu veya Cd) formülü ile verilen N,N Dimetilasetamid metal (II) tetrasiyanonikel kompleksleri kimyasal yollardan elde edildi. Shxmadzu İR 435 model spektrometre ile 4000-400 cm-1 spektroskopik bölgesinde infrared soğrulma spektrumları meydana getirildi ve titreşim frekansları incelendi. Titreşim frekans ve modları N,N- Dimetilasetamid ve bu molekülün diğer komplekslerinin titreşim spektrumları ile karşılaştırılarak belirlendi. Bazı titreşim modlarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre yüksek frekansa kayma gözlendi. Bu kaymalar metale bağlıdır. Metal-ligand titreşim modları ve çiftlerin nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Komplekslerdeki V (C=0) frekansının, serbest DMA molekülünün V(C=0) frekansına göre düşük frekansa doğru kayma gösterdiği belirlendi. Bu kaymalar metale bağlılıktan ileri gelmektedir ve ligand moleküllerinin metal atomuna oksijen atomuyla bağlı olduklarını gösterir. Spektrumların incelenmesi, komplekslerinin yapılarının İM-Ni(CN)4İoo polimerik tabakalardan oluştuğunu göstermiştir. Yapıda ligand molekülleri oksijen ucundan" metale bağlanmıştır. Komplekslerde (Cu'lu hariç) nikel atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait dört karbon atomuyla, metal atomları ise siyan grubunun dört mazotu ve ligand moleküllerinin iki oksijeni ile çevrilidir. Bakirli komplekslerde ise I Cu-Ni(CN)4 1 polimerik tabakalarının diğer komplekslerden daha düşük simetride olduğu tespit edildi. Bu durum Cu-NC bağlarının, Cu üzerindeki terslenme merkezini koruyacak şekilde iki uzun iki kısa bağ halinde olduğu şeklinde, Jahn-Teller Olayı ile açıklanmıştır. Tabakalar arasındaki boşluklara ise küçük moleküller konuk olarak girebilmektedir (Şenyel, 1988). N,N Dimetilasetamid molekülü azot atomuna bağlı iki metil grubu ve karbonil karbonuna bağlı metil grubundan oluşan düzgün karesel düzende bir yapı gösterir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, N,N Dimethylacetamide metal (II) tetracyanonickelate complexes, which are formulated as M(DMA) 2Ni(CN) 4 (M=Mn, Co, Ni, Cu or Cd) ; are provided by the chemical means. Vibrational spectra are occured with Shxmadzu IR 435 model spectrometer in the spectral region 4000-400 cm-1 and vibrational frequencies are examined. By comparing the vibrational spectras of N,N Dimethylacetamide and the other complexes of this molecule, vibrational frequencies and their modes are determined. It is observed that some vibrational modes shift towards upper frequencies according to free molecule because of formation complexes. These shifts depend on metal. These shifts are occured because of metal-ligand vibration modes and coupling. It is observed that in complexes V(C=0) frequencies shift towards lower frequencies than the lavel of V(C=0) frequencies of free N,N Dimethylacetamide molecule. These shifts occur because of metal bound and shows that ligand molecules bound to metal atom with O-donor atom. As aresult of the investigation of the spectra, it is shown that complexes are consisting of İM-Ni(CN)4|00 polymeric layers with the ligand molecules bound to metal, M, through the O-donor atom. In the complexes (except those with Cu), nickel atoms are surrounded by four carbon atoms of cyanide groups in a square-planarenvironment. The metal atoms are surrounded by the four nitrogen of cyanide groups and two oxygens of the ligand molecules. In copper complexes, it is observed that I Cu-Ni(CN)4 1 polymeric layers are at lower symmetry, when compared with the other -complexes. This is explained with Jahn-Teller effect, where Cu-NC bonds are of two pairs of short and long bonds in trans positions around the copper. Empty spaces formed between the layers may be occupied by the small guest molecules (Şenyel, 1988) N,N Dimethylacetamide molecule shows regular square structure two methyl groups which bound to nitrogen and one methyl group which bound to carbonyl carbon. vi