Kimerik hücre destekleyici tedavisinin deri allogreftinin yaşamsallığına etkisi
Efficacy of in-vivo produced chimeric cells as a supportive therapy in skin allograft transplantation
  1. Tez No: 236427
  2. Yazar: ERHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KEÇİK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir yapının rekonstrüksiyonunun en iyi yolu, o dokunun benzeri ile replasmanıdır. Kompozit doku allotransplantasyonu, deri, kemik, damar, sinir, kıkırdak gibi çeşitli dokular içeren anatomik yapıların transplantasyonu şeklinde tariflenmektedir. Allotransplantasyon sonrası alıcıda, donöre selektif tolerans oluşturup, yaşam boyu immunsupresif ilaç kullanımını gerektirmeyen ve daha az yan etkilere sahip, güvenli immünsupresif protokollere ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, tolerans indüksiyonu için yeni bir metot tariflenmektedir. In-vivo üretilmiş kimerik hücre transplantasyonu destek tedavisinin, deri allogrefti ile eş zamanlı uygulanmasında ve sadece yedi günlük kısa dönem immünsupresyon uygulaması altında, allogreftin yaşam süresine etkisi araştırılmıştır.Çalışmanın birinci kısmında in-vivo kimerik hücre prodüksiyonu için ACI donör ve Lewis alıcı sıçanlar arasında kemik iliği allotransplantasyonu gerçekleştirilmiştir. Transplantasyondan yedi gün sonra alıcı sıçanlar sakrifiye edilmiş ve hem (LEW-RT1l) hem de (ACI-RT1a) antijenini taşıyan kimerik hücreler, bu sıçanların kemik iliği kompartımanından izole edilmişlerdir.Çalışmanın ikinci kısmında, ACI ve donör ve Lewis alıcı sıçanlar arasında, 20 allotransplantasyon, Lewis donör ve alıcılar arasında da toplam 5 izotransplantasyon olmak üzere toplam 25 kasık flebi transplantasyonu gerçekleştirilmiştir. Gruplar; izotransplantasyon (Grup 1), rejeksiyon (Grup 2), kimerik hücre tedavisi (Grup 3), immünsupresyon (Grup 4) ve kimerik hücre desteğine ek olarak immünsupresyon (Grup 5) grupları olarak belirlenmiştir.İzotransplantasyon grubunda tüm transplantlar deney sonlanıp, denekler sakrifiye edilene kadar yaşamışlardır (Grup 1). Hiçbir tedavi almayan rejeksiyon grubundaki (Grup 2) ortalama allogreft yaşam süresi 7 gün, sadece kimerik hücre transplantasyonu gerçekleştirilmiş grupta (Grup 3) 7.8 gün, sadece kısa dönem immünsupresyon verilen grupta (Grup 4) 15.4 gün, kimerik hücre transplantasyonu ile birlikte kısa dönem immünsupresyon alan grupta (Grup 5) ise 23.6 gün olarak ivölçülmüştür. İstatistiksel olarak Grup 2 ve Grup 3 arasında anlamlı fark bulunmaz iken, Grup 4 ve Grup 5 diğer tüm gruplardan anlamlı olarak farklı çıkmıştır.Çalışmanın sonunda, in-vivo oluşturulmuş kimerik hücre transplantasyonunun, kısa dönem immünsupresyonla birlikte, herhangi bir alıcı desensitizasyon veya hazırlığına gerek olmaksızın, vaskülarize deri allogrefti rejeksiyonu efektif bir şekilde geciktirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The best way of reconstruction of an anatomic structure is replacement with a similar structure. Composite tissue allotransplantation is defined as the transplantation of anatomic structures composed of several tissues, such as skin, bone, vessels, nerves, cartilage?etc. Safer immunosuppressive strategies are essential which will induce donor-specific tolerance with fewer side effects, and will eliminate the need for life-long immunosuppression.In this study, we present a novel approach for tolerance induction; the intraosseus transplantation of in-vivo produced chimeric cells as a supportive therapy simultaneously at the time of transplantation of skin allograft, under short term immunosuppressive protocol.In the first part of the study, bone marrow allotransplantations were performed between ACI donors and Lewis recipients in order to produce chimeric cells. The recipients were sacrificed at seventh day post-transplant and the chimeric cells were isolated from their bone marrows.In the second part of the study, vascularized groin flap transplantations were performed between Lewis rats as isotransplants (n=5) and between Lewis recipients and ACI donors as allotransplants (n=25). 5 groups were created as: izotransplantation (Group 1), rejection (Group 2), only chimeric cell supportive therapy (Group 3), only immunosuppression (Group 4) and chimeric cell supportive therapy with immunosuppression (Group 5) groups.The mean survival times of the allografts were as follows: indefinite in isotransplantation group (Group 1), 7 days in rejection group (Group 2), 7.8 days in chimeric cell supportive therapy group (Group 3), 15.4 days in immunosuppression group (Group 4) and 23.6 days in chimeric cell supportive therapy with immunosuppression group (Group 5). Although there was no significant difference between Groups 2 and 3, Groups 4 and 5 were statistically different from all the other groups.In this study, it was proved that the vascularized skin allografts were rejected slower when they were supported with in-vivo produced chimeric cell transplantation, viwithout the need for preconditioning of the recipient, under short term immunosuppression protocol.