Japon Bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) kesim ve karkas özelliklerine ait genetik parametrelerinin REML metodu ile damızlık değerlerinin BLUP metodu iletahmini
Estimation of Ggenetic parameters for slaughter and carcass traits using REML procedures and prediction breeding value using BLUP procedures in Japanese Quail (Coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 236438
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER TİLKİ, DOÇ. DR. MUSTAFA SAATCI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bire bir ana-baba pedigri kaydı ile yetiştirilen Japon bıldırcınlarının haftalık canlı ağırlıkları, vücut ölçüleri ve karkas değerlerine ait genetik parametreler REML metodu kullanılarak tahmin edilmiştir. Toplam 119 baba ve 156 anadan oluşan 1244 adet veri pedigri kayıtlarıyla birlikte tutulmuş ve hayvanın genetik yapısının random faktör olarak alındığı bireysel hayvan modeli ile analiz edilmiştir. İlaveten bir seleksiyon indeksi oluşturma yönünde de çalışma yapılmıştır. Kriterler ve objektifler arası genetik ve fenotipik (ko)varyanslar da hesaplanarak seleksiyon indeksinin uygulanabilmesi için şartlar sağlanmış ve uygulanacak indeks ile objektiflerde oluşabilecek genetik ilerlemeler gösterilmiştir. BLUP metodu kullanılarak 3. ve 5. hafta canlı ağırlıkları, vücut uzunlukları ve göğüs çevreleri ile göğüs ve but ağırlıkları için her bir hayvanın damızlık değeri tahmin edilmiş ve bu değerler yetiştirme gruplarının ortalaması olarak verilmiştir. Çıkım ağırlığı ile 1., 2., 3., 4. ve 5. hafta canlı ağırlıkları ve karkas ağırlığına ait kalıtım dereceleri sırasıyla 0.74 ? 0.07, 0.38 ? 0.06, 0.34 ? 0.06, 0.40 ? 0.06, 0.47 ? 0.07, 0.45 ? 0.07 ve 0.55 ? 0.07 olarak tahmin edilmiştir. En kuvvetli genetik korelâsyonlar karkas ağırlığı ile 5. hafta canlı ağırlığı ve göğüs ağırlığı arasında bulunmuştur (0.95, 0.92). Fenotipik korelasyonların en kuvvetlileri ise karkas ağırlığı ile but, 5. hafta ve göğüs ağırlıkları arasında tespit edilmiştir (0.91, 0.92, 0.94). Genellikle hesaplanan genetik korelasyonlar fenotipik korelasyonlara göre daha kuvvetli olarak ortaya çıkmıştır. Haftalık canlı ağırlıklar arasındaki kuvvetli genetik korelâsyonlar, 5. hafta ve karkas ağırlıkları için yapılacak seleksiyonun daha önceki haftalarda rahatlıkla yapılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
REML procedure was applied to analyse data from a one to one pedigreed Japanese quail population, using an animal model to estimate the genetic parameters of weekly liveweights, body measurements and carcass weights. Records of 1244 animals from 119 sires and 156 dams were analysed. An individual animal model was used which had animals? genetic effect as the only random factor. Additionally, building a selection index was tried and (co)variance between the selection criteria and objectives and possible genetic increasing for the objectives were shown. Also BLUP method was employed to estimate the breeding values of 3. and 5. week liveweights, 3. and 5. week body and trunk lengths, breast and leg weights. These estimations of breeding values were presented as a mean for in each breeding groups. The heritabilities of weights for hatching and 1., 2., 3., 4., 5. week liveweights and carcass weights were 0.74 ? 0.07, 0.38 ? 0.06, 0.34 ? 0.06, 0.40 ? 0.06, 0.47 ? 0.07, 0.45 ? 0.07 and 0.55 ? 0.07 respectively. The strongest genetic correlation was found between carcass weight and the weights of 5 week and breast (0.95, 0.92). The highest phenotypic correlations were detected between the carcass weight and the weights of leg, 5 week and breast (0.91, 0.92, 0.94). Generally, genetic correlations were higher than the phenotypic correlations. Strong genetic correlations among the weekly weights suggest an earlier selection for 5 week and carcass weights.