Hasta kontrollü analjezi ile tramadol kullanılan olgularda haloperidol, deksametazon ve ondansetronun etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of haloperidol, dexamethasone and ondansetron in patients receiving tramadol in patient controlled analgesia
- Tez No: 236459
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Abdominal laparatomi cerrahisinde postoperatif ağrı tedavisi için hasta kontrollü analjezi yöntemi ile tramadol uygulanan hastalarda antiemetik profilaksi amacıyla kullanılan haloperidol, deksametazon ve ondansetronun bulantı ve kusma sıklığı ile tramadol tüketimi üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandıGereç ve Yöntem: Prospektif, çift kör planlanan çalışmamız Klinik İlaç Araştırmaları Yerel Etik Kurulu ve hastaların yazılı onayı alındıktan sonra elektif laparotomi operasyonu uygulanacak 100 hasta üzerinde yürütüldü. Hastalar rastgele seçimle 25'er kişilik dört gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonundan sonra Grup H'ye 1,25 mg haloperidol, Grup D'ye 4 mg deksametazon, Grup O'ya 4 mg ondansetron, Grup S'ye (kontrol grubu) 2 ml % 0,9 serum fizyolojik intravenöz verildi. Genel anestezi, sevofluran ve azot protoksit ile sağlandı. Postoperatif analjezi tüm gruplarda 1,5 mg/kg iv tramadol yükleme dozundan sonra hasta kontrollü analjezi pompası ile bolus doz 0,2 mg/kg, kilitli kalma süresi 10 dakika olacak şekilde sağlandı. Antiemetik ilaç dozları 8 saat aralıklarla tekrarlandıTüm gruplarda kalp atım hızları, sistolik ve diyastolik arter basınçları, bulantı, kusma, ağrı ve sedasyon skorları, tramadol tüketimleri postoperatif ilk 24 saat süresince değerlendirildiBulgular: Haloperidol, deksametazon ve ondansetronun bulantı sıklığını kontrol grubuna kıyasla azalttıkları ancak birbirlerine üstünlük sağlamadıkları saptandı. Kusma sıklığının ise sadece ekstübasyon aşamasında kontrol grubunda daha yüksek olduğu bulundu. Postoperatif 24 saatlik tüketilen tramadol miktarının gruplar arasında fark göstermediği ve kontrol grubu ile benzer olduğu, ağrı skorlarının yalnız 12. saatte haloperidol uygulanan grupta kontrol grubuna göre daha düşük olduğu, sedasyon skorunun ise 60. dakikada haloperidol grubunda kontrol grubuna göre yüksek olduğu bulunduSonuç: Abdominal laparatomi cerrahisinde postoperatif ağrı tedavisi için hasta kontrollü analjezi yöntemi ile tramadol uygulanan hastalarda antiemetik profilaksi amacıyla kullanılan haloperidol, deksametazon ve ondansetronun postoperatif bulantı ve kusma sıklığını azalttığı, antiemetik etkinliklerinin birbirine benzer olduğu, postoperatif tramadol tüketimi üzerine etkilerinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to compare the efficacy of haloperidol, dexamethasone and ondansetron on postoperative nausea and vomiting and on the consumption of tramadol in patients undergoing abdominal surgery with patient controlled analgesia (PCA) using tramadolMaterial and Method: Our study was held on 100 patients undergoing on elective laparotomy after having the approval of drug research ethical committee and patient written consent form. Patients were randomly divided into 4 groups (n=25). Patients were received 4 mg of ondansetron in Group O, 1.25 mg haloperidol in Group H, 4 mg dexamethason in Group D, and 2 ml 0.09% NaCl in Group S (control group), intravenously. General anesthesia was achieved with sevofluran and nitrous oxide. In all groups, following intravenous loading dose of 1.5 mg/kg tramadol, postoperative analgesia was achieved with a bolus dose of 0.2 mg/kg, which was administered with PCA with a lock-out of 10 minutes. Antiemetic drug doses were repeated every 8 hoursHeart rates, systolic and diastolic blood pressures, vomitting and sedation scores, pain and nausea scores, and analgesia consumption were recorded in the first 24 hours postoperativelyResults: Haloperidol, dexamethasone and ondansetron decreased nausea scores in a same extent. Vomitting scores were found higher in control group only during extubation. Tramadol consumption has no difference among the study groups during the first 24 hours. Pain scores were lower in haloperidol group than the control group only in 12th hour. Sedation score was higher in haloperidol group than the serum physiologic in the 60. minuteConclusion: Following elective laparotomy, in patients having tramadol PCA, prophylactic administration of haloperidol, dexamethason or ondansetron reduced the frequency of nausea in a same extent when compared to control group, but did not affect the tramadol consumption in the first 24 hours.