Non-Hodgkin lenfomada FDG PET/BT görüntülemenin hasta evrelemesinde, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ve yeniden evrelemede rolü
The role of FDG PET/CT scan in staging, evaluation of treatment response and restaging in patients with non-Hodgkin?s lymphoma
  1. Tez No: 236464
  2. Yazar: GÜLİZ DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Flor-18 fluorodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (FDG PET/BT) bir çok malign hastalığın tanı ve evrelemesinde önemli yeri olan ve son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada PET/BT'nin non-Hodgkin lenfomaların (NHL) evrelemesinde, tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ve relapsların erken teşhisindeki rolünü diyagnostik BT ve takip PET/BT görüntülemelerle karşılaştırmalı olarak inceledikOcak 2007 ile Ocak 2009 tarihleri arasında 2 yıl süresince Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda FDG PET/BT görüntülemesi yapılmış ve bu görüntülemeye yakın tarihli (1 ay içinde) diyagnostik BT çekilmiş NHL tanılı toplam 73 hasta retrospektif çalışmamıza dahil edildi. Hastaların 40'ı erkek (% 55), 33'ü kadın (% 45); yaş aralığı 16-83 arasında; ortalama yaş ise 50.62±17.09 yıl idiÇalışmaya dahil edilen 73 hastaya yapılan 135 FDG PET/BT ve diyagnostik BT görüntüleri incelenerek lezyonlar saptandı ve karşılaştırması yapıldı. Lenf nodlarında FDG tutulumunun SUV değeri ?2.5 olanlar nodal hastalık, organlardaki FDG artışları ekstranodal hastalık pozitif olarak değerlendirildi. Çekimlerin % 79.3'ünde FDG PET/BT ile diyagnostik BT lezyonları uyumlu idi. Uyumlu olarak değerlendirilenlerin % 11'inde PET/BT'de daha fazla nodal lezyon, % 11.9'unda da daha fazla ekstranodal lezyon saptandı. PET/BT görüntüleme ile diyagnostik BT'nin karşılaştırması sonucunda PET/BT'nin duyarlılığı %98.8, özgüllüğü %100, doğruluğu %99.2 olarak hesaplandı. Tedaviye yanıt değerlendirme amacıyla yapılan görüntülemelerin istatistiki analizinde ise, PET/BT'nin duyarlılığı %97.6, özgüllüğü %100, doğruluğu %98.9 bulundu. Evreleme endikasyonunda yapılan 23 FDG PET/BT görüntülemenin 20'si (%87.0) BT sonuçları ile uyumlu, 3'ü (%13) BT sonuçları ile uyumsuz; rekürrens değerlendirme amacıyla yapılan 18 FDG PET/BT görüntülemenin 14'ü (%78) BT sonuçları ile uyumlu, 4'ü (%22) BT sonuçları ile uyumsuz idi. Ancak bu uyumsuz kabul edilen sonuçlarda PET/BT'de saptanan lezyonlar BT'de izlenmemiştiSonuç olarak NHL'de FDG PET/BT evrelemede özellikle ekstranodal tutulumları göstermede, tedavi sonrası rezidüel tümör dokusunu veya remisyonu belirlemede ve yeniden evrelemede rekürensi saptamada diyagnostik BT'ye göre daha üstün olup hasta yönetimini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
F-18 fluorodeoxyglucose positron emission tomography and computed tomography (FDG PET/CT) is an imaging method which is widely used and has greater importance recently in diagnosis, staging, restaging and determining treatment response of malignant diseases including lymphomas. In this study, we aimed to evaluate the role of PET/CT in staging, treatment response and early detection of relapses in non-Hodgkin?s lymphomas (NHL) compared to diagnostic CTIn this study, 73 patients diagnosed as NHL who underwent both FDG PET/CT and diagnostic CT during the period between January 2007 and January 2009 were retrospectively analyzed. Forty patients were males (54.8%), 33 of them females (45.2%), age ranged between 16-83, the average age was 50.62 ± 17,09 yearsAll patients underwent whole-body FDG PET/CT scans in our department. Lesions detected by 135 FDG PET/CT scans and diagnostic CTs in 73 patients compared with each others, the final decision has been made according to the patients? clinical follow-up and repeated imaging findings. Standardized uptake value (SUV) ?2.5 in lymph nodes as nodal disease and organs as extranodal disease was accepted as positive finding for presence of malignant disease. Up to 79.3% of lesions in PET/CT imagings were compatible with diagnostic CT. In this compatible group in which 11% of them had more nodal lesions and 11.9% had more extranodal organ involvements on FDG PET/CT. As a result of comparison between FDG PET/CT and diagnostic CT sensitivity, specificity and accuracy of PET/CT scan calculated as 98.8%, 100% and 99.2%, respectively.