Spinal anesteziyle elektif sezaryen operasyonlarında midazolam ile premedikasyon
Elective cesarean sectio operations under spinal anesthesia with midazolam premedication
- Tez No: 236465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CAN ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Cerrahi planlanan tüm hastalarda olduğu gibi sezaryen ile doğum planlanan hastalarda da gerek ameliyat gerekse ameliyathane korkusu olabilmektedir. Bu korku ve endişenin azaltılması hatta tamamen ortadan kaldırılması için anestezi öncesinde yapılacak girişimlerin hastaya anlatılmasının yanı sıra bir takım farmakolojik ajanlardan da yararlanılmaktadır. Ancak sezaryen operasyonlarında kullanılacak olan sedatif etkili ilaçların, yenidoğan üzerine olası depresif etkilerinden korkulduğu için bu hasta grubunda farmakolojik premedikasyon sıklıkla ihmal edilmektedir. Literatürde bu konu ile ilgili çalışmalar ise çok sınırlı sayıdadır. Bizde kliniğimizde yapmış olduğumuz bu çalışma ile hem bu konunun aydınlatılmasına yardımcı olmak hem de günlük pratiğimizde uygulanabilirliğini test etmek amacıyla bu çalışmayı planladık. Çalışmada elektif sezaryen operasyonu planlanan hastaların yarısına 0,025 mg/kg midazolam diğer yarısına ise plasebo uyguladık. Anne adaylarında anksiyete skorlarını APAIS skalası ile ve yenidoğanların iyilik halini ise APGAR ve NAKS skalaları ile kıyasladık. Çalışma sonunda midazolam uygulanan hastaların anksiyete skorları plasebo grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derece düşük bulundu. Oysaki midazolam uygulanan gebeler ile uygulanmayanların bebekleri arasında iyilik hali açısından istatistiksel olarak bir fark olmadığını gördük. Biz bu çalışma ile midazolamın diğer cerrahi planlanan hastalarda olduğu gibi sezaryen operasyonlarında da premedikasyon amaçlı olarak güvenli bir şekilde kullanılabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Like all surgical patients, obstetric patients also feel the operative stress and anxiety. This fear and anxiety can be prevented by detailed patient information about operation and also with preoperatively pharmacologic medications. Because of depressive effects of sedatives on newborns, especially in obstetric patients the pharmacologic medication is omitted. In literature there are few studies about preoperative midazolam use in C/S patients. With this study, we wanted to help the patients undergoing C/S operations. One of the groups going under elective C/S received midazolam 0.025 mg/kg intravenously, the other received placebo. Maternal anxiety was evaluated with APAIS (Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale) scores and the newborn evaluation was evaluated with APGAR and NACS (Neonatal Neurologic and Adaptive Capacity Score) scores.In conclusion, patients receiving midazolam as premedication had significantly low anxiety scores, without any adverse effect on newborn.Thus, midazolam can be used as a premedicative agent in C/S operations safely.