Pediatrik kateter anjiyografi hastalarında kontrast madde nefropatisi belirteci olarak NGAL ve Sistatin C düzeyleri
NGAL and Cystatin C levels, as early biomarkers of contrast-induced nephropathy in pediatric catheter angiography patients
  1. Tez No: 236466
  2. Yazar: ABDÜLKADİR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmaya non-iyonik düşük osmolariteli KM olan iyopromid (769 mg/ml) kullanılarak tanısal amaçlı kateter anjiyografi yapılan yaşları 2 ay ile 16 yaş arasında değişen (9 siyanotik 37 asiyanotik) 46 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan işlem öncesi ve işlem sonrası 4, 4-8, 24 ve 48. saatlerde serum ve idrar örnekleri alınmıştır. Bu çalışmada; KMN oranı, risk faktörleri ve serum Sistatin C , serum NGAL, idrar NGAL düzeylerinin erken tanıdaki rolü saptanmaya çalışılmıştır.KMN; kateter anjiyografi işlemi öncesi alınan serum Cr düzeyinde ilk 48 saat içinde 0,5mg/dl 'den fazla veya bazal değere göre % 25 ve üzerinde artış olarak tanımlandığında, KMN gelişme oranı 16/46 (% 34,7) olarak saptanmıştır. Hastalar KMN gelişmeyenler (Grup 2) ve KMN gelişenler (Grup 3) olmak üzere 2 gruba ayrıldığında; KMN gelişen grupta KMV(cc/kg) düzeyinin daha yüksek olduğu görülmüştür (5,0±2,3cc/kg `e 3,7±2,0 cc/kg, p:0,051).
Özet (Çeviri)
We prospectively enrolled 46 children, aged between 3 months to 16 years (9 cyanotic, 37 acyanotic), undergoing elective cardiac catheterization and angiography with low osmolality non-ionic contrast media (IOPROMİD 769 mg/ml) administration in our study. Serial urine and plasma samples (baseline, 4th , 4-8th , 24th , and 48th hours after the procedure) were analyzed for serum creatinin (Cr), serum Sistatin C, serum and urine NGAL (Neutrophil gelatinase-associated lipocalin). We aimed to assess contrast-induced nephropathy (CIN) prevalence, risk factors and if serum Cystatin C, serum NGAL and urine NGAL levels are early predictive biomarkers of CIN in pediatric catheter angiography patients after the procedure.CIN, defined as an increase of serum Cr concentration of 0,5 mg/dl or 25% above baseline after contrast medium administration, was found in 16 (34,7%) subjects. When classified subjects into those with and without CIN, the volume of contrast media (cc/kg) was higher in the patients with CIN than in those without CIN (5.,0±2,3cc/kg vs 3,7±2,0 cc/kg, p: 0,051). Using a cutoff value of 4,09 cc/kg for contrast media volume for prediction of CIN; sensitivity, specificity, negative and positive predicted values were found 68,7%; 70%; 50,6%; %50,1, respectively.Although not statistically significant, age, weight, height, body surface area were higher (p:0,169; p:0,228; p:0,088; p:0,167 respectively) and also presence of anemia, female gender were most common (p:0,189; p:0,152, respectively) in the patients with CIN than in those without CIN.