Spinal anesteziyle elektif sezaryen operasyonlarında midazolam veya fentanil ile premedikasyon
Elective cesarean operations under spinal anesthesia with midazolam or fentanyl premedication
- Tez No: 267964
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ERCİYES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Cerrahi planlanan tüm hastalarda olduğu gibi sezaryen ile doğum planlanan hastalarda da gerek ameliyat gerekse ameliyathane korkusu olabilmektedir. Bu korku ve endişenin azaltılması hatta tamamen ortadan kaldırılması için anestezi öncesinde yapılacak girişimlerin hastaya anlatılmasının yanı sıra bir takım farmakolojik ajanlardan da yararlanılmaktadır. Ancak sezaryen operasyonlarında kullanılacak olan sedatif etkili ilaçların, yenidoğan üzerine olası depresif etkilerinden korkulduğu için bu hasta grubunda farmakolojik premedikasyon sıklıkla ihmal edilmektedir. Literatürde bu konu ile ilgili çalışmalar ise çok sınırlı sayıdadır. Bizde kliniğimizde yapmış olduğumuz bu çalışma ile hem bu konunun aydınlatılmasına yardımcı olmak hem de günlük pratiğimizde uygulanabilirliğini test etmek amacıyla bu çalışmayı planladık. Çalışmada elektif sezaryen operasyonu planlanan hastaların yarısına 0,025 mg/kg midazolam diğer yarısına ise 1 mcg/kg fentanil uyguladık. Anne adaylarında anksiyete skorlarını APAIS skalası ile ve yenidoğanların iyilik halini ise APGAR ve NAKS skalaları ile değerlendirdik. Çalışma sonunda hem midazolam uygulanan hastaların hem de fentanil uygulanan hastaların anksiyete skorlarını istatistiksel olarak anlamlı derece düşük bulduk. Hatta midazolam uygulanan grubun anksiyetesini, fentanil uygulanan gruba göre daha da düşük bulduk. Bunun yanında midazolam uygulanan gebelerin bebekleri ile fentanil uygulanan gebelerin bebekleri arasında iyilik hali açısından istatistiksel olarak bir fark olmadığını gördük. Biz bu çalışma ile midazolam ve fentanilin diğer cerrahi planlanan hastalarda olduğu gibi sezaryen operasyonlarında da premedikasyon amaçlı olarak güvenli bir şekilde kullanılabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
As with all patients scheduled for surgery, scheduled for cesarean section may be the fear of both surgical and operating room. For reducing or even completely eliminate these fears and concernsBefore anesthesia, the initiatives as well as explaining the patient In addition to a number of pharmacological agents are utilized. However, the sedative effect of drugs used for cesarean section for fear of possible depressive effects on the newborn premedication are often neglect this group of patients. The very limited number of studies in the literature on this subject. With this work we have done in our clinic and to help shed light on this issue as well as a daily practice in order to test the applicability of this study was planned. In the study, scheduled for elective cesarean section half of patients with 0.025 mg / kg midazolam, other half of patients 1 mcg / kg fentanyl applied. We evaluated the anxiety scores for mothers APAIS scale and the well-being of newborns with Apgar and Naqsh scales. At the end of the study of patients undergoing fentanyl and midazolam in patients treated with both low anxiety scores found a statistically significant degree. In fact, we found the group which was applied midazolam lower than the fentanyl group.In addition, We have seen that no statistically significant difference between midazolam applied to babies of pregnant women and fentanyl applied to babies of pregnant women. In this study, we conclude that as well as midazolam and fentanyl used other surgical patients scheduled for elective cesarean section can be used safely for the purpose of the premedication.