Nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların çizgili kas dokusundaki adezyon molekülleri üzerine etkisi
Effect of nonsteroid antiinflammatory drugs on adhesion molecules in smooth muscle tissue
- Tez No: 236472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Organizmda hücreler arası uyum yaşamın devamlılığının temel kuralıdır. Bu uyum ise çeşitli faktörler yardımıyla sağlanır. Adezyon molekülleride bu önemli faktörlerden birisidr. Adezyon moleküllerinin inflamasyonda oynadığı rol ise hayatsaldır. Bu da adezyon moleküllerini araştırmalarda daha da cazip hale getirmektedir. Aynı şekilde nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların (NSAİİ) çok kullanılmasıda bu konu üzerindeki çalışmaları arttırmaktadır. Bu çalışmada, NSAİİ'lerin sürekli kullanımının çizgili kas dokusundaki adezyon mıolekülleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Bu çalışmada 40 adet Swiss cinsi erkek fare kullanıldı. Fareler kontrol grubu (I. Grup), metamizol grubu (II. Grup), Diklofenak grubu (III. Grup) ve L-NAME grubu (IV. Grup) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 10 mg/ml, metamizol ve diklofenak grubuna 20 mg/ml ve L-NAME grubuna da 10 mg/ml olmak üzere 10 gün boyunca günde bir kez intraperitonal (ip) enjeksiyon yapıldı.Elde ettiğimiz histokimyasal bulgular neticesinde kontrol-metamizol, kontrol-diklofenak ve kontrol-L-NAME grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu. Fakat immünohistokimyasal bulgular incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.Sonuç olarak NSAİ ilaçların uzun süreli kullanımı çizgili kas dokusunda olumsuz etkiler yaratabilir. Eğer bu konu üzerine gidilip daha fazla çalışma yapılırsa yeni bulgular elde edileceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Intracellular consistency is the major rule of the continuity of life. This consistency is provided by several factors. Adhesion molecules is one of the these important factors. Role of adhesion molecules playing in inflammation is essential. This reason makes adhesion molecules more attractive in scientific researches. Similarly, widely usage of nonsteroid antiinflamatuar drugs increases researches made about this subject. İn this research, we aimed to investigate the effects of continous usage of non-steroid antiinflamatuvar drugs on adhesion molecules in striated muscles.In this research 40 Swiss male Mouse were included. Mouse divided into four groups as: Control group (Group 1), methamizol group (Group II), diclofenac group (Group III) and L-NAME group (Group IV). Intraperitoneal injections was made 10 mg/ml to control and L-NAME group, 20 mg/ml to methamizol and diclofenac group once a day during 10-day period.In the end of histochemical findings, statistical differences were found between control-methamizol, control-diclofenac and control-L-NAME groups. But, there were no statistical difference between groups in immunohistochemical findings.In conclusion, continous usage of non-steroid antiinflamatuar drugs can cause negative effects in striated muscles. We expect further studies will provide us new findings about this subject.