Renal iskemi hasarında eritropoietinin koruyucu etkisinde Atp bağımlı K kanallarının katılımı: HIF-1 mRNA ekspresyonlarına etkisi
Participation of ATP dependent K channels to the renal ischemia injury under the effect of erytropoietin: HIF-1 mRNA expression changes
  1. Tez No: 236471
  2. Yazar: TONGUÇ UTKU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Eritropoietin (EPO) hipoksiye cevap olarak yapılan ve salınan sitoprotektif bir sitokindir. EPO reseptörleri böbrek de dahil olmakla beraber pek çok dokuda bulunur. EPO'nun koruyucu etkisi farklı iskemi reperfüzyon (I/R) hücre ve doku modelleriyle gösterilmiştir. I/R hasarının önlenmesinde önşartlanma benzeri etki potasyum (K) kanal açıcılarla da sağlanmaktadır. I/R hasarında hipoksi ile uyarılabilen faktör (HIF) aktive olmakta. EPO'nun sitoprotektif etkisi ile K kanalları arasındaki ortak noktalar olup bu çalışma I/R'de K kanal açıcı ve inhibitörleri ile EPO'nun kullanımının sonuçlarını göstermek amacıyla yapılmıştır.Normal ve hipoksik şartlarda EPO, K kanal açıcı diazoksit, K kanal inhibitörü glibenklamid ve 5-hidrokidekanoat etkisinde hücre kültüründe çoğaltılan renal proksimal tübül hücre kültürüne uygulandı. EPO 1, 5, 10, 50 iu/ml dozlarda, glibenklamid 10, 100 ?M, diazokside 10, 100 ?M dozlarda, EPO ve Glibenklamid beraber gruplarda hücrelerin proliferasyonu MTT yöntemi ile, apoptozisi kaspaz-3 ile ve HIF mRNA ekspresyonları polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Erytropoietin (EPO) is a protective cytokine which is secreted against hypoxia. Receptors of EPO is found in many tissues. Protective effects of EPO were showed in different ıschemia reperfusion (I/R) cell or tissue models. Potassium (K) channel openers act as ischemic preconditioning like effect in I/R. In I/R ınjury hypoxia inducable factor (HIF) is activated. Because of the common pathways of EPO and K channel, we aimed to study the effects of EPO and K channel inhibitors (glibenclamid) of openers (diazoxide) in I/R.Under normal and hypoxic conditions, EPO, diazoxide, glibenclamid were used in kidney proximal tubule cell culture. Cell groups cmposed of EPO with doses of 1, 5, 10, 50 iu/ml, diazoxide with doses of 10, 100 ?M, glibenclamid with doses of 10, 100 ?M and both EPO and glibenclamid. Cell proliferation, apoptosis and HIF mRNA expression were evaluated by MTT, Kaspaz-3 and polymerase chain reaction (PCR) respectively.