Farklı çürük uzaklaştırma yöntemlerinin etkinliklerinin ın vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of the efficiency of different caries removal techniques
- Tez No: 236473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. BANU ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı çürük uzaklaştırma yönteminin etkinliğini değerlendirmektir.Çalışmamızda 69 insan molar dişi kullanıldı. Çürük lezyonları geleneksel, kemomekanik yöntem ve Er:YAG lazer ile uzaklaştırıldı. Dişler mikrosertlik ölçümüne, histolojik incelemeye ve SEM-EDS ile atomik analize tabi tutuldu.İstatistiksel analiz tek yönlü Anova, Dunlett C testi, Mann Witney U testleri ile yapıldı.Er:YAG lazer ve geleneksel çürük uzaklaştırma gruplarının mikrosertlik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Farklı çürük uzaklaştırma yöntemlerinin çürük uzaklaştırma etkinlikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).Er:YAG çürük uzaklaştırma yöntemi geleneksel çürük uzaklaştırma yöntemine alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of three different caries removal methods.A total of 69 human teeth were used in this study. Caries lesions were removed with conventional and chemomechanical methods, and Er:YAG laser. All teeth were subjected to the microhardness test, histological evaluations and SEM-EDS atomic analysis. Two way ANOVA, Dunnet C, Mann Whitney U tests were performed for the statistical analysis. No significant differences were found among the microhardness values of Er:YAG laser and conventional caries removal groups (p>0.05). A statistically significant difference was observed the effectivenes between different caries removal methods. No significant difference was observed among Ca/P ratio of different caries removal groups (p>0.05).Er:YAG laser caries removal method can be alternative to conventional caries method.