Alt çene kanalını çevreleyen kemiğin kalınlığının ve yoğunluğunun bilgisayarlı dental volümetrik tomografi ile değerlendirilmesi
Evoluation of bone thickness and density around mandibular canal by computerized dental volumetric tomography
- Tez No: 236530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Oral implantoloji uygulamalarında frezlerle inferior alveolar sinir'e (İAS) zarar verilebilmektedir. Çalışmada, implant yuvası hazırlanması sırasında alt çene kanalını çevreleyen kemiğin direncinin frezlerin perforasyonuna engel olabilecek yoğunluğa ve kalınlığına sahip olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya alt çene arka bölgeye implant uygulaması için başvurmuş, yaşları 20-79 arasında değişen 99 hastaya ait bilgisayarlı dental volümetrik tomografi görüntüsü dahil edilmiştir. Premolar bölgede kemik kalınlığı ortalaması 0.87±0.18 mm ve molar bölgede 0.85±0.17 mm, kemik yoğunluğu ortalaması premolar bölgede 649.18±241.42 HU ve molar bölgede 584.44±222.73 HU olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While inserting dental implants, sometimes we can damage alveolaris inferior by drills. The aim of the study is whether the bone resistance around mandibular canal, avoids perforation by drills during the preparing of the implant socket. Our study includes 99 computerized dental volumetric tomographic views of 99 patients between the ages of 20-79 who were applied for mandibular implant process. The average of the bone thickness was found in premolar region 0.87±0.18 mm and in molar region 0.85±0.17 mm. The average of the bone density was found in premolar region 649.18±241.42 HU and in molar region 584.44±222.73 HU.