İki farklı lazer cihazının smear tabakasının uzaklaştırılmasındaki etkilerinin SEM ile incelenmesi.
Scanning electron microscopic examination of the effectiveness of two different laser devices in the removal of the smear layer.
  1. Tez No: 236531
  2. Yazar: ŞAHAP TOYGAN BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ BAYIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda diş hekimliğinde lazer uygulamalarının başarılı olması, lazerlerin endodontide de kullanımını düşündürmüş ve çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kök kanal tedavisi yöntemleri ve aletlerinin etkin kullanımı, smear tabakasından ve debristen temizlenmiş kök kanallarının elde edilmesinde yardımcı olmuştur. Ancak tümüyle temiz ve smear tabakasının olmadığı kök kanallarına ulaşmak hala mümkün değildir. Bu amaçla lazerlerin endodontide kullanımı umut verici görülmektedir. Bu çalışmada iki farklı lazer tipi (Er:YAG; Nd:YAG) kullanılarak, EDTA solüsyonuna ve birbirlerine göre smear tabakasını uzaklaştırmadaki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştırAraştırmamızda 70 adet, tek kökü ve kanalı bulunan, üst orta ve yan keser diş ile alt ve üst kanin dişleri kullanılmıştır. Kök kanalları ?crown-down? tekniğinin kullanıldığı ?Hero 642? Rotary kanal aletleri (MicroMega, Besançon, France) ile en son çalışma uzunluğunda konisitesi .02 olan #45 numaralı alete kadar şekillendirilmiştir. Her bir aletten sonra deney gruplarındaki dişlerin kanalları 2 ml %5 NaOCl solüsyonu ile yıkanmıştır. Temizleme ve şekillendirme işlemleri tamamlandıktan sonra dişler, rastlantısal olarak 20 dişten oluşan biri kontrol olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. 1. gruptaki dişlere Serum fizyolojik, 2. gruptaki dişlere % 17 EDTA ile %5 NaOCl , 3. gruptaki dişlere Er:YAG lazer (120 mj, 15 hz) ve 4. gruptaki dişlere ise Nd:YAG (120 mj, 15 hz) lazer uygulanmıştır. Kök kanallarının kuronal, orta ve apikal üçte birinden X1000 ve X2000 büyütmelerde alınan SEM görüntüleri incelenmiştir. Kodlanan görüntüler birbirinden ve çalışmadan habersiz dört endodontist tarafından skorlanmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel değerlendirilmesi için Kruskall Wallis tek yönlü varyans analizi ayrıca çoklu karşılaştırmalar için Z testi kullanılmıştır.Araştırmamızın sonuçlarına göre ; % 17 EDTA grubunda her iki büyütmede ve her üç bölgede de en düşük smear tabakası gözlem değeri elde edilmiştir. Özellikle kuronal bölgede, X1000 ve X2000 büyütmelerde, EDTA grubunda elde edilen smear tabakası gözlem değerleri diğer gruplardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0.05). Çalışmamızın sonucunda Er:YAG ve Nd:YAG lazerlerin, kök kanallarındaki smear tabakasının uzaklaştırılmasında geleneksel yöntem kadar başarılı olmadığı ve kök kanal duvarlarındaki etkilerinin sınırlı ve bölgesel olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the successful results in the application of lasers in dentistry, led to consideration of laser utilization in endodontics. Various researches were carried out in this respect. Improvements in technology together with root canal treatment methods and effective use of instruments, resulted in obtaining root canals clear of smear layer and debris to a great extent. Provision of the total elimination of the smear layer has not been possible. The use of lasers in endodontics seems hopeful to reach this purpose. Two different types of lasers (Er:YAG ; Nd:YAG) were used in this study for the purpose of comparing the effectiveness of these lasers and 17% EDTA and 5% NaOCl solution(s), in removing the smear layerIn our study, seventy single-rooted, single-canal maxillary central, lateral incisor and maxillary and mandibular canine teeth were used. The root canals were shaped by ?HERO 642? rotary instruments (MicroMega, Besançon, France) up to .02 tapered #45 rotary file at the working length using a crown-down concept. The root canals of the teeth in the experimental groups were irrigated by 2ml of 5% NaOCl solution, after using each instrument. The teeth, were randomly divided into four groups, one serving as the control group. Each group consisted of twenty teeth.Physiological saline solution was applied in in the first group, %17 EDTA and 5% NaOCl in the second group, Er:YAG laser (120mj, 15hz) in the third group, and Nd:YAG laser (120mj, 15hz) in the fourth group.The coronal, middle, and apical thirds of the root canals were magnified at X1000 and X2000 and their SEM images were examined. The degree of evaluation was scored in a blind manner based on a four grade scale by four experienced endodontists who were not informed of the true nature and purpose of these experiments. Kruskall Wallis one-way analysis of variance and Z-test for multiple comparison were used for statistical evaluation of the results.According to the results of the study, in the 17% EDTA and 5% NaOCl group, the lowest value of smear layer was observed in both magnifications and in all portions of the root canals.