Biyoseramik esaslı bir kök kanal patının kanal tedavisi yenilemesi sırasında ultrasonik uçlarla sökülebilirliğinin değerlendirilmesi
Retreatability of bioceramic-based root canal sealer with ultrasonic tips during retreatment
  1. Tez No: 839801
  2. Yazar: AYŞENUR KIZILTAŞ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA SENEM MİÇOOĞULLARI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızın amacı alt çene küçük azı dişlerinde biyoseramik esaslı kök kanal patı kullanılarak tamamlanmış kök kanal dolgularının ultrasonik uç ile kök kanalından uzaklaştırılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 32 adet alt çene küçük azı dişi kullanıldı. Çalışmaya apeksin 5 mm koronalindeki bukkolingual çapı meziodistal çapının iki katı fazlası olan dişler oval kanallı olarak kabul edilip dahil edildi. Çalışmada standardizasyon sağlayabilmek için dişlere 14 mm olacak şekilde dekoranasyon işlemi yapıldı. Örnekler .04 açılı 40 numara döner eğe ile şekillendirilip, tek kon tekniği ile Ah Plus Biyoseramik kök kanal patı (Dentsply Sirona, Charlotte, NC) kullanılarak dolduruldu. Örneklere ait periapikal radyografiler meziodistal ve bukkolingual yönlerden alındı. Kök kanal yenileme tedavileri için her bir örnekte R25 eğesi ile çalışma boyuna ulaşım sağlanmasının ardından, çalışmada kök kanalını şekillendirmek için kullanılan 40.04 ve sonrasında R50 kök kanal eğesi kullanılarak kök kanal dolgu sökümü ve yeniden şekillendirme işlemi yapıldı. Ardından gruplar 'Eğe ile söküm grubu (kontrol grubu)' ve 'Ultrasonik uç ile söküm grubu' olmak üzere ikiye ayrıldı (n:16). Eğe ile söküm grubundaki örneklere R50 döner eğesinden sonra farklı bir işlem uygulanmadı. Ultrasonik uç ile söküm grubundaki örneklerde ise R50 döner eğesinden sonra E4D ultrasonik uç (Woodpecker Medical Instrument Co, Guilin, China) uygulandı. Ardından tüm örneklerden meziodistal ve bukkolingual yönlerden olmak üzere yeniden periapikal radyografiler alındı. Başlangıç ve final periapikal radyografilerinin görüntüleri bilgisayara aktarıldı ve ImageJ görüntü yazılımı (National Institutes of Health, USA) ile hem kanal sökümü öncesi kök kanal dolgusunun hem de kök kanal sökümü sonrası kalan kanal dolgu materyalinin alan hesaplamaları yapıldı. Dolum sonrası kök kanal dolgusunun alanlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the retreatability of root canal fillings completed with bioceramic root canal sealer from the root canal with an ultrasonic tips in mandibular premolars. In the study, it was aimed to evaluate the effects of the ultrasonic tips on the root canal sealer by accepting the file removed group as the control group. 32 mandibular premolars were used in our study. Teeth with a buccolingual diameter of 5 mm coronal to the apex, twice large the mesiodistal diameter, were considered to have oval canals and were included in the study. In order to provide standardization in the study, the teeth were decoranated to 14 mm. The specimens were ınstrumented with a 40.04 rotary file and filled using Ah Plus Bioceramic root canal sealer (Dentsply Sirona, Charlotte, NC) with the single cone technique. Periapical radiographs of the samples were taken from mesiodistal and buccolingual directions. For root canal retreatment, after reaching the working length with the R25 file in each sample, root canal filling removal and reinstrumented were performed using the 40.04 and then R50 root canal file used to root canal in the study. Then, the groups were divided into two: 'Removal group with a file (control group)' and 'Removal group with ultrasonic tips' (n: 16). No different treatment was applied to the samples in the file removal group after the R50 file. In the samples in the ultrasonic tip removal group, the E4D ultrasonic tip (Woodpecker Medical Instrument Co, Guilin, China) was applied. Then, periapical radiographs were taken from all samples from mesiodistal and buccolingual directions. The images of the initial and final periapical radiographs were transferred to the computer and the area calculations of both root canal filling and remaining filling material after retreatment were made with ImageJ image software (National Institutes of Health, USA). There was no statistically significant difference between the groups in the areas of the root canal filling after filling (p> 0.05).