Farklı obturasyon tekniklerinin uygulanması sırasında dış kök yüzeyinde meydana gelen sıcaklık değişimlerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
The comparative evaluation of temperature changes on the external root surface during the application of different obturation techniques
- Tez No: 682117
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ZAN
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı kök kanal dolgu yöntemlerinin uygulanması esnasında kök dış yüzeyinde oluşabilecek ve diş destek dokularında hasar oluşturabilecek sıcaklık değişimlerini in vitro olarak incelemektir. Çalışmamızda 100 adet çürüksüz alt çene premolar diş kullanılmıştır. Dişlerin çalışma uzunlukları 14-16 mm olacak şekilde standardize edilen kök kanalları, Protaper Next Nikel-Titanyum (Ni-Ti) döner eğe sistemi kullanılarak genişletilmiştir. Preparasyon işlemi tamamlandıktan sonra konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (CBCT) ile toplam 9 noktada iç dentin-dış sement arası mesafe ölçülerek dentin kalınlıkları birbirine en yakın olan 100 diş çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler, her bir grupta 20 örnek olmak üzere soğuk lateral kondansasyon, sıcak vertikal kondansasyon, devamlı ısıyla obturasyon, termoplastik enjeksiyon ve thermafil yöntemleri şeklinde rastgele olarak 5 gruba ayrılmıştır. Dişlerin kök kanal dolguları, ağız içi sıcaklık derecesinin taklit edilmesi amacıyla 37 ˚C'ye ayarlı su banyosu içerisinde gerçekleştirilmiştir. Dişlerin obturasyon işlemleri esnasında kök yüzeyinde meydana gelen sıcaklık artış değerlerini ölçmek amacıyla apikal, orta ve koronal üçlü bölgelere üçer adet termokupl yerleştirilmiştir. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Değişkenlerin normal dağılım analizi Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır. Grup ortalamaları arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını analiz etmek amacıyla Kruskal Wallis-H ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkinin belirlenmesi için Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısı ile analizlere devam edilmiştir. p-değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 5 farklı kök kanal dolgu yöntemleri ile yapılan obturasyon işlemleri esnasında ortaya çıkan sıcaklık değerleri termokupllar ile ölçülerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Hiçbir kök kanal dolgu tekniğinde periodontal dokulara yansıyan sıcaklık artışı 10 ˚C'lik kritik değere ulaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine in vitro temperature changes that may occur on the external surface of the root and cause damage to the dental support tissues during the application of different root canal filling methods. In our study, 100 mandibular premolar teeth without caries were used. The root canals, standardized to the working lengths 14-16 mm, were expanded using the Protaper Next Nickel-Titanium (Ni-Ti) rotary file system. After completing the preparation process, the distance between the inner dentine and the outer cement at a total of 9 points was measured with cone-beam computed tomography (CBCT), and 100 teeth with the most similar dentin thicknesses were included in the study. Teeth were randomly divided into five groups as cold lateral condensation, warm vertical condensation, continuous wave obturation, thermoplastic injection, and thermafil methods, including 20 samples in each group. The root canal fillings of the teeth were performed in a 37 ˚C water bath to imitate the intra-oral temperature. Three thermocouples were placed in the apical, middle, and coronal triad regions to measure the values of temperature increase on the root surface during the obturation procedures of the teeth. The data obtained in our study were evaluated using the SPSS 22.0 packaged software. The normal distribution analysis of variables was conducted using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Kruskal Wallis-H and Mann-Whitney U tests were used to analyze whether the differences between group mean values were statistically significant. To determine the correlation between variables, analyses were continued with Spearman's rank correlation coefficient. Cases in which the p-value was below 0.05 were considered statistically significant results. In our study, the temperature values occurring during the obturation procedures carried out with five different root canal filling methods were measured with thermocouples and assessed comparatively. In no root canal filling techniques, the temperature increase reflected on periodontal tissues reached the critical value of 10 ˚C.