Hastane izolatı Staphylococcus aureus ve Koagülaz Negatif Staphylococcus suşlarında Metisilin direncinin farklı yöntemlerle araştırılması
Detection of Methicillin Resistance in Nosocomial Isolates of Staphylococcus aureus and Coagulase Negative Staphylococcus Strains by Different Methods
  1. Tez No: 236532
  2. Yazar: AYGÜL TURAÇ BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Hastane izolatı Staphylococcus aureus ve koagülaz negatif stafilokoklarda metisilin direnci, oksasilin ve sefoksitin disk difüzyon testi, oksasilin E-testi, tuz agar tarama testi ve dirençten sorumlu mecA genin polimeraz zincir reaksiyonu ile gösterilmesi planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2006 ile 2007 yılları arasında hastanemizde yatan hastalardan izole edilen 90 Staphylococcus aureus ve 90 koagülaz negatif stafilokok suşunda bu testler yapıldı. İzolatlar Vitek 2 otomatize sistemiyle tür düzeyinde tanındı. Altın standart olarak kabul edilen mecA geni ise polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırıldı.Bulgular: Oksasilin disk difüzyon testine göre Staphylococcus aureus izolatlarının 45 (% 50)'i, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının 47 (% 52.2)'si dirençli, sefoksitin disk difüzyon testine göre Staphylococcus aureus izolatlarının 45(% 50)'i, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının 46 (% 51.1) 'sı dirençli, oksasilin E-teste göre Staphylococcus aureus izolatlarının 45 (% 50)'i, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının 47 (% 52.2)'si dirençli, tuz agar tarama yöntemine göre Staphylococcus aureus izolatlarının 44 (% 48.9)'ü, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının 41 (% 45.5)'i ve Vitek 2 otomatize sisteme göre Staphylococcus aureus izolatlarının 44 (% 48.9)'ü, koagülaz negatif stafilokok izolatlarının 47 (% 52.2)'si dirençli bulundu. Staphylococcus aureus izolatlarının mecA- polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile 44 (% 48.9)'ünde mecA geni pozitif iken koagülaz negatif stafilokok izolatlarının 45 (% 50)'inde mecA geni pozitif bulundu.Sonuç: Stafilokoklarda heterojen dirençli suşlar nedeniyle metisilin direncinin fenotipik yöntemlerle gösterilmesi sıklıkla yanlışlıklara neden olmaktadır. Bu sorunun özellikle koagülaz negatif stafilokok suşlarında, Staphylococcus aureus'a göre daha da belirgin olduğu gözlenmektedir. Çalışmamızda Staphylococcus aureus'lar da fenotipik yöntemlerden, oksasilin ve sefoksitin disk difüzyon, oksasilin E-test ve tuz agar tarama testi sonuçları aynı bulundu (duyarlılık % 97.72, özgüllük % 95.65 ). Koagülaz negatif stafilokok suşlarında fenotipik yöntemlerden sefoksitin disk difüzyon testi diğer yöntemlere göre altın standart teste en yakın test olarak bulundu (duyarlılık % 97.77, özgüllük % 97.77 ). Ancak, hem Staphylococcus aureus, hem de koagülaz negatif stafilokok suşlarında metisilin direncinin gösterilmesinde en uygun yöntem polimeraz zincir reaksiyonu ile mecA geninin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Methicillin resistance of nosocoimal Staphylococcus aureus and coagulase negative staphylococci was planned to be detected by oxacillin and cefoxitine disk diffusion tests, oxacillin E-test, salt agar screen and mecA gene which is responsible for the resistance by polymerase chain reaction.Material and Methods: In this study, 90 Staphylococcus aureus and 90 coagulase negative staphylococci strains isolated from patients who were hospitalized in Çukurova University Hospital between 2006-2007. The isolates were identified by the Vitek 2 automated system. mecA gene which is accepted as gold standard was tested by polymerase chain reaction.Results: In the oxacillin disk diffusion test, 45 (50 %) of the Staphylococcus aureus and 47 (52.2 %) of the coagulase negative staphylococci isolates, in the cefoxitine disk diffusion test 45 (50 %) of the Staphylococcus aureus and 46 (51.1 %) of the coagulase negative staphylococci isolates, in the oxacillin E-test 45 (50 %) of the Staphylococcus aureus and 47 (52.2 %) of the coagulase negative staphylococci isolates, in the salt agar screen 44 (48.9 % ) of the Staphylococcus aureus and, 41 (45.5 %) of the coagulase negative staphylococci isolates, and in the Vitek 2 automated system, 44 (48.9 %) of the Staphylococcus aureus isolates and 47 (52.2 %) coagulase negative staphylococcus isolates were found to be resistant. The mecA gene was positive in 44 (48.9 %) of the Staphylococcus aureus and, 45 (50 %) of the coagulase negative staphylococci isolates polymerase chain reaction studies.Conclusion: Detection of methicillin resistance in staphylococci by phenotypical methods often leads to false results. This problem is more evident in the coagulase negative staphylococci than the Staphylococcus aureus isolates. In our study, the results of the phenotypical methods, oxaciilin and cefoxitine disk diffusion tests, oxacillin E-test and salt agar screen test were found to be consistent (sensitivity 97.72 %, spesificity 95.65 %). Cefoxitine disk diffusion test was found to be the most accurate test reaching almost to the gold standard compared to the other methods in coagulase negative staphylococcus strains (sensitivity 97.77 %, spesificity 97.77 %). However, the most appropriate method for detecting the methicillin resistance for both Staphylococcus aureus and coagulase negative staphylococci isolates is detection of mecA gene by polymerase chain reaction.