Doksazosin ve vardenafilin organ banyosu modelinde üreter düz kası üzerine olan kasılma-gevşeme cevaplarının araştırılması
Research of contracting and relaxing responces of doxazosin and vardenafil on ureter smooth in model of tissue bath
  1. Tez No: 236540
  2. Yazar: BÜLENT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER EROĞLU, DOÇ. DR. FATMA TÖRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Semptomatik üreter taşları günlük üroloji acil pratiğinde önemli yer tutmaktadır. Hastaların en çok rahatsız eden taşa sekonder oluşan kolik tarzı şiddetli ağrıdır. Standart tedavide bol hidrasyon ve non steroid antienflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. Taşın bulunduğu bölgede üreter kaslarının gevşemesi ve taşın öncesinde üreterdeki yüksek hidrostatik basınç, taşın düşmesini kolaylaştırmaktadır. Taş düşürücü tedavide üreter düz kasını gevşettiği düşünülen bazı ilaçlar deneysel olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada organ banyosu modelinde üreter düz kası üzerine doksazosin ve vardenafilin gevşetici etkileri araştırıldı.Çalışmada toplam 15 adet Yeni Zellanda cinsi yetişkin erkek tavşan kullanıldı. Üreter orta ve alt kesiminden 8-10 mm lik doku longitidünal olarak organ banyosuna asıldı. Üreterler KCL verilerek kastırıldı.
Özet (Çeviri)
Symptomatic ureterolithiasis occupy an important place in daily emergency urological practice. Ureteral colic pain is the most common symptom of the patients who have ureterolithiasis. The standart therapy includes oral hydration and nonsteroidal anti-inflammatory drugs. Ureteral relaxation and the high hydrostatic pressure in ureteral lumen facilitate dropping of stone. Some drugs relax the ureteral smooth and they are used as experimental in medical expulsive therapy. In this study that was investigated the relaxing effect of doxazosin and vardenafil on ureteral smooth in the model of tissue bath.In the study 15 New Zelland type adult male rabbits were used 8-10 mm tissue from distal and middle of ureter was hung as vertical in tissue bath. Ureters were contracted with KCL. Contracted ureters were applied 10 mM doxazosin and 10 mM vardenafil individual and together and relaxing responses were recorded.In middle and distal ureter segment after doxazosin applied was observed significant relaxation.