Doksazosin ve tamsulosinin metabolik parametreler üzerine etkileri
The effects of tamsulosin and doxazosin on metabolic parameters
  1. Tez No: 717838
  2. Yazar: LÜTFULLAH CAŞTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUNLULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Terazosin, doksazosin ve alfuzosin gibi glikoliz artırıcı α1-adrenerjik reseptör antagonist kullananlarda, glikolizi artırmayan ve yapısal olarak farklı bir α1-adrenerjik reseptör antagonisti olan tamsulosin kullananlara göre parkinson hastalığı gelişme riskinin daha düşük olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada tamsulosinin diğer α1-adrenerjik reseptör antagonistleri ile metabolik etkileri arasında farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla tamsulosinin metabolik parametreler üzerine etkisi doksazosin ile karşılaştırılmıştır. Metod: Prospektif, gözlemsel, klinik çalışmaya benign prostat hiperplazisi veya alt idrar yolu semptomları için ilk defa tamsulosin (0.4 mg/gün MR oral) veya doksazosin (4 veya 8 mg/gün oral) tedavisi başlanmış olan 40 yaş ve üzeri toplam 60 erkek hasta alındı. On iki hafta süreli çalışmada, tamsulosin grubu 30 hastadan (ortalama yaş: 59.20±8.97 yıl), doksazosin grubu 30 hastadan (ortalama yaş: 58.50±8.93 yıl) oluştu. Tedavi başlangıcı ve 12. hafta sonunda biyokimyasal parametreler ve Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance (HOMA-IR) modeli ile insülin duyarlılığı belirlendi. Bulgular: Doksazosin grubunda total kolesterol tedavi öncesine göre anlamlı düştü (p=0.031), doksazosin ile total ve low density lipoprotein (LDL) kolesterol düzeylerindeki düşüş tamsulosine göre anlamlıydı (%-3.63±9.56'ye karşılık %4.02±10.86, p=0.005 ve %-5.62±18.18'ye karşılık %5.24±15.42, p=0.015). Doksazosin grubunda HbA1c tedavi öncesine göre anlamlı düştü (p=0.017), tamsulosin grubu ile kıyaslandığında HbA1c düşüşünde anlamlı fark izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: It has been reported that the risk of developing Parkinson's disease is lower in those using glycolysis-enhancing α1-adrenergic receptor antagonists such as terazosin, doxazosin and alfuzosin, compared to those using tamsulosin, a structurally different α1-adrenergic receptor antagonist that does not increase glycolysis. In this study, it was aimed to investigate whether there is a difference between the metabolic effects of tamsulosin and other α1-adrenergic receptor antagonists. For this purpose, the effect of tamsulosin on metabolic parameters was compared with doxazosin. Methods: A total of 60 male patients aged 40 and over were included in the prospective, observational, clinical trial who were treated for benign prostatic hyperplasia or lower urinary tract symptoms for the first time with tamsulosin (0.4 mg/day MR oral) or doxozosin (4 or 8 mg/day oral). In the twelve-week study, the tamsulosin group consisted of 30 patients (mean age: 59.20±8.97 years), and the doxozosin group consisted of 30 patients (mean age: 58.50±8.93 years). Insulin sensitivity was determined by biochemical parameters and Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance (HOMA-IR) model at the beginning of treatment and at the end of the 12th week. Results: Results: Total cholesterol in the doxozosin group decreased significantly compared to before treatment (p=0.031), decrease in total and low density lipoprotein (LDL) cholesterol levels with doxozosin was significant compared to tamsulosine (-3.63±9.56% vs. 4.02±10.86%, p=0.005 vs. -5.62±18.18 vs. 5.24±15.42%, p=0.015). In the doxozosin group, HbA1c decreased significantly compared to pre-treatment (p=0.017), and there was no significant difference in HbA1c decrease compared to tamsulosin group (p>0.05).