Trabzon il merkezindeki amatör ve profesyonel spor klüplerinde futbol oynayan 8-18 yaş grubu çocuklarda egzersize bağlı astım sıklığı
The prevalence of exercise induced asthma in football players aged between 8-18 years, training in amateur and professional sports clubs in the centrum of Trabzon city
- Tez No: 236541
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ORHAN, PROF. DR. ALİ BAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş ve Amaç: Egzersize bağlı astım (EBA), yoğun egzersizin bitiminden sonra hava yolu direncinde ortaya çıkan geçici artıştır. Bu çalışmada Trabzon il merkezindeki futbol klüplerinde lisanslı olarak futbol oynayan 8-18 yaş grubu çocuklarda EBA sıklılığının araştırılması amaçlanmıştır.Hastalar ve Metod: Trabzon il merkezindeki futbol klüplerinde lisanslı olarak futbol oynayan 8-18 yaş grubu 1146 çocuktan basit rastgele metodla 246' sı çalışmaya alındı. Bunların 229' u çalışmaya katılmayı kabul etti. Çalışmaya katılmayı kabul eden aileler ve çocuklarından Uluslararası Çocukluk Çağı Astım ve Alerjik Hastalıklar Çalışması (ISAAC) anket sorularının kısaltılmış bir şeklini de cevaplamaları istendi. Bu ankete ilave olarak anne/babanın sigara içip içmediği, ailede astım ve atopik hastalık öyküsü, yaşadıkları evin ısınma koşulları, yaşadıkları evde hamam böceği olup olmadığı, evcil hayvan besleyip beslemedikleri, yaşamları boyu herhangi bir besine karşı alerjileri olup olmadığı ile ilgili sorular da soruldu. Ardından çocuklara bazal solunum fonksiyon testi uygulandı. Bazal solunum fonksiyon testi normal sınırlarda olan çocuklara koşu bandında egzersiz yükü %85 olacak şekilde egzersiz uygulandı. Egzersizden hemen sonra (0.) ve takiben 2, 5, 10,15 ve 30. dakikalarda solunum fonksiyon testi yapılarak birinci saniyedeki zorlu ekspiratuvar volüm (FEV1) değerleri ölçüldü. Bu ölçüm noktalarından herhangi birinde FEV1'de %10 veya daha fazla düşüş EBA olarak kabul edildi.Bulgular: Bu çalışmada aktif futbol oynayan 8-18 yaş grubu çocuklarda EBA sıklığı % 9.6 (n=22) olarak bulundu. Besin alerjisi öyküsü veren çocuklarda, vermeyenlere göre EBA sıklığı (sırası ile %28.6 ve %8.4) anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.034). `Son bir yıl içinde soğuk algınlığı veya zatürre gibi bir nedenle olan öksürük dışında çocuğunuzun geceleri kuru öksürüğü oldu mu?' sorusuna ` evet' olarak yanıt verenlerde `hayır' olarak yanıt verenlere göre (sırası ile %28.6 ve %7.7) EBA sıklığı anlamlı olarak yüksek bulundu. Anketteki diğer sorulara `evet' ve `hayır' diye yanıt veren çocuklar arasında EBA sıklığı açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0.08).Yorum: Çalışma grubundaki yaklaşık her 10 futbolcu çocuktan birinde EBA tespit edilmiştir. Aktif olarak spor yapan tüm çocuklar, egzersiz ile ilişkili solunum sistemi belirtileri olup olmamasına bakılmaksızın, EBA varlığı yönünden araştırılmalıdır. Bu yaklaşım sporcu çocukların hem sağlığı hem de sportif performanslarının yükseltilmesi yönünden son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Exercise induced asthma (EIA) is defined as the temporary increase of airway resistance after completion of intense exercise. The purpose of this study was to evaluate the prevalence of EIA in a group of football players aged between 8-18 years training in amateur or professional sports clubs in the centrum of Trabzon city.PATIENTS AND METHODS: Of the 1146 children football players 246 ones who selected randomly were invited and 229 were included in the study. Firstly, invited children and their families were asked to answer a modified version of International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) questionaire form. Subjects were also asked to answer a group of questions on the atopic status of their family, allergic symptoms, following food intake, pet ownership, presence of cockroach at home, heating methods of the house and parenteral smoking. Secondly, children were invited for a standart exercise on a treadmill. Before treadmill running, a basal pulmonary function test (PFT) is performed and FEV1 is recorded. After basal PFT children were asked to run on the treadmill until they reached 85% of their maximum exercise load and to maintain their running through 6-8 minutes at the same exercise load. Then, children were performed PFT immediately after completion of the treadmill running and 2nd, 5th, 10th, 15th and 30th minutes and FEV1 values were recorded. A fall of 10% or more in FEV1 at any time points is considered as EIA.RESULTS: The prevalence of EIA is found to be 9.6% in our study group. The prevalence of EIA was significiantly high in children who reported to have current dry night coughs when compared with children who did not (28.6% vs 7.7%, respectively, p=0.008). Also the prevalence of EIA was significiantly high in children who reported food allergy when compared with children who did not ( 28.6% v.s. 8.4% respectively, p=0.034).COMMENT: İn the study group EİA is determined approximately one in every ten children. Any childreen who sports actively, should be investigated in the presence of EİA whether they have respiratory symptoms or not. This approach is extremely important in terms of improving both health and athletic performance of children.