Testis torsiyonunda iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede Okserutin'in etkinliği
The preventive effect of Oxerutin on ischemia-reperfusion injury in testicular torsion
- Tez No: 236595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ALTUNOLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Testis torsiyonu, nadir görülen ancak tedavi edilmediği takdirde fertilite açısından geriye dönüşümsüz değişikliklere yol açabilen acil ürolojik bir patolojidir. Testis koruyucu yaklaşımlara rağmen testis torsiyonlu hastaların uzun dönem takiplerinde subfertilite oranları yüksek seyretmektedirBu çalışmada mikronize saflaştırılmış flavonoid fraksiyonu olan ve Okserutin içeren Venoruton'un testis torsiyonu ardından gelişen iskemi-reperfüzyon (İR) hasarı üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladıkÇalışmada incelenecek toplam 24 Sprague-Dawley cinsi erkek rat, üç gruba randomize olarak ayrıldı. Grup 1: Sham grubu, Grup 2: 2 saat torsiyon ardından 4 saat detorsiyon uygulanan (T/D) grubu, Grup 3: Detorsiyondan 30 dakika önce orogastrikten Okserutin verilen (T/D + Okserutin) grubu. 6 saatin sonunda tüm gruplardaki ratlara sağ orşiektomi yapıldı ve testisleri biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler için çıkarıldı. Biyokimyasal incelemeler amacıyla malondialdehit (MDA), katalaz (CAT), superoksit dismutaz (SOD), nitrik oksit (NO), ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeyleri ölçüldüOrtalama MDA değerleri T/D grubunda 4 nmol/mg prt olup, Sham grubunda 1,78 nmol/mg prt, T/D + Okserutin grubunda ise 1,72 nmol/mg prt idi.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is an urologic emergency pathology; seems rarely but if not treated, it can lead to irreversible changes in terms of fertility. Despite the testes protective approaches, long-term follow-up of patients with testicular torsion subfertilite rates are highIn this study, we aimed to investigate the effect of Venoruton which was micronized pure flavonoid fraction and containes Oxerutin on the ischemia-reperfusion injury developed after testicular torsionTotal of 24 Sprague-Dawley type male rat which will examined in this study were randomized into three groups: Group 1: Sham group, Group 2: 2 hours torsioned then applied 4 hours detorsiyon (T / D) group, Group 3: 30 minutes before the detorsion, Oxerutin was given from the orogastric way (T / D + Oxerutin) group. At the end of six hours, in all groups right orchiectomy was performed to all rats and their testes were extracted for biochemical and histopathological examinations.