Pregestasyonel diyabeti ve farklı derecede glikoz intoleransı bulunan gebelerin takibi
Follow up of women with different degrees of glucose intolerance and gestational diabetics
- Tez No: 236594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇIKIM SERTKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Farklı derecede glikoz intoleransı bulunan gebelerin takip ve tedavi protokollerini retrospektif olarak değerlendirilip perinatal sonuçları göz önünde tutarak ideal yaklaşımın belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi gebe polikliniğine Ocak 2003- Mayıs 2008 tarihleri arasında başvuran, bilinen Tip II diabetes mellitus tanısı olan veya glikoz tarama testi müspet fakat oral glikoz tolerans testi (OGTT) normal olan gebeler veya gestasyonel diabetes mellitus (GDM) saptanan gebeler bu çalışmaya dahil edildi. Bilinen diabetes mellitus tanısı olan gebeler dışında tüm gebelere gebeliğin 24-28. haftalarında 50 gram glikoz tarama testi uygulandı. Test sonucu yüksek bulunanlara 100 gr glikoz ile OGTT yapıldı. Sonuçta 40 gebede 50 gr glikoz tarama testi yüksek ancak 100 gr oral glikoz tolerans testi normal (Grup 1; AGCT grubu;?abnormal glucose challenge test? grubu), 54 gebede 50 gr ve 100 gr oral glikoz tolerans testi (2 değer pozitif) yüksek (Grup 2; GDM) saptandı. Bilinen DM olan 8 gebe ise Tip II DM grubu (Grup 3) oldu. Her üç grup demografik veriler, doğum öncesi ve gebelik sırasındaki vücut kitle indeksi değerleri, tedavi protokolleri, insülin tedavi dozları ve yenidoğan sonuçları yönünden kendi aralarında değerlendirildi.Sonuçlar: AGCT ve GDM grup arasında demografik özellikler, pregestasyonel BMI değerleri, tedavi protokolleri ve tedavide kullanılan insülin dozları arasında fark bulunmamıştır. Postgestasyonel 6-8. haftalarda yapılan 75 gr. oral glikoz tolerans testi sonuçlarına göre karşılaştırıldığında her iki grupta da değişik derecelerde ancak benzer şekilde glikoz intoleransı tespit edilmiştir. Glikoz tarama testi müspet ancak OGTT değerleri normal olan (AGCT gurubu) gebeler de gestasyonel diyabetikler gibi riskli grup olarak değerlendirilip, gestasyonel diabetes mellitus grubu gibi takibe alınmalıdır. Pregestasyonel diyabetik gebeler ise ?beklendiği üzere- gebeliğin 7.ayından itibaren vücut ağırlığı, vücut yağ miktarı ve uygulanan insülin tedavi dozları açısından daha ağır bir diyabet tablosu oluşturmakta ve her iki gruptan da istatistiki olarak farklı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aims: This retrospective study aimed to evaluate the course of gestation and perinatal outcomes of the women with different degrees of glucose intolerance from abnormal glucose challenge test to type 2 diabetes and gestational diabetes.Material and Method: Pregnant women with either type 2 diabetes, gestational diabetes or with abnormal glucose challenge test but normal OGTT (AGCT Group) applied to Obstetrics Outpatient Clinic of Turgut Ozal Medical Center, Inonu University School of Medicine between January, 2003 and May, 2008 were included into the study. All women, except type 2 diabetics, were performed an oral 50 g glucose challenge (GCT) test at 24-28 weeks of gestation. A 100g OGTT was performed to women with serum glucose concentration higher than 140 mg/dl during GCT. According to these two glucose loading tests two groups were defined. Group 1 (AGCT Group) was consisted of 40 pregnant women with abnormal GCT but normal OGTT and Group 2 (GDM Group) 54 gestational diabetics with two abnormal value during OGTT. Eight pregnant women with type 2 diabetes were served as the Group 3.Results: Women with type 2 diabetes were significantly different than both of the other groups with respect to body mass, body fat mass and insulin dosage administered during the course especially after the 7th month of gestation showing to have more severe diabetes. Women in AGCT and GDM groups were not only similar for the mentioned features formerly but found to have similar glucose intolerance degrees after gestation which was defined with a 75 g OGTT at 6-8th week of postgestational period. These data indicates that women with abnormal glucose challenege test but normal OGTT has to be considered as having as much risk as and followed up as gestational diabetics.