Sıfır dokuz arası sayıların dinamik programlama ile tanınması
  1. Tez No: 23661
  2. Yazar: SALİH EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Bilgisayar dünyası geliştikçe değişik bir çok işin bilgisayara yaptırılması isteği de yaygınlaşmaktadır. Bilgisayarlarla ses ve görüntü tanınmasıyla değişik amaçlı kontrol sistemleri kurulabilir. Bu tez çalışmasında seslerin değişik frekanslardaki enerjilerine bakılarak oluşturulan şablonlar kullanılarak Dinamik Programlama yöntemi ile ses tanıma yoluna gidilmiştir. Tanıma için kullanılan donanım iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm bilgisayar ile analog ve dijital devreler arasında köprü görevi gören çoklu giriş-çıkış kartından ; ikinci bölüm ise ön yükselteç, ADC, DAC, filtreler ve seslendirme devresinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uith the developments in the computer world, the demand for getting a lot of different things done by computer is increasing. Various control systems which perform speech and pattern recognition by a computer can be designed. }n this thesis, speech recognition has been tried to be accomplished using Dynamic Programming Method which uses the patterns that are formed from the values of sound energies in different frequencies. The hardware that is used for identification is composed of two sections. The first section is a multiple input-output card that has the bridge function between the analog and digital circuits of the computer ; the second section consists of the preamplifier, ADC, DAC, filters and amplifier circuit.