Kütahya Gümüşköy tesis atıklarından gümüş ve baritin kazanılması
- Tez No: 23662
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Kütahya Gümüşköy Tesis artıklarından sondaj ve kimya sanayinin önemli bir maddesi olan Barit'in ve ayrıca ekonomik değeri büyük olan Gümüş'ün zenginleştirme olanakları araştırılmıştır. % 70'i 74 mikron boyutunun altında bulunan, % 20,62 BaS04, % 51,15 Si02, % 11,5 CaC03, % 3,84 Fe203, % 4,76 A1203 ve diğer elementleri (Zn, Pb, Cu, Ag, v.s.) içeren artıktan sallantılı masa, flotasyon ve M.G.S ile barit kazanılmaya çalışılmıştır. Aynca kanştırmalı NaCN liçi ile Gümüş çözeltilmeye çalışılmıştır. Sallantılı masa ile -74+37 mikron boyutunda % 48,26 verimli % 78,43 BaS04 tenörlü, flotasyonla ise -37 mikron boyutunda %48,26 verimli % 51,33 BaS04 tenörlü konsantreler elde edilmiştir. M.G.S ile orijinal artıktan % 35,62 verimli % 65 BaS04 tenörlü, -37 mikron boyutunda ise % 22,85 verimli % 81.42 BaS04 tenörlü konsantreler elde edilmiştir. Elde edilen konsantreler kimya ve sondaj sanayiinde kullanılabilir nitelikte değildir. Gümüş kazanımı ise % 20-30 arasında gerçekleşmiştir. Bu ekonomik bir değer değildir.
Özet (Çeviri)
v SUMMARY In this study, Barite, which is important for drilling and chemical industry, and Silver from Kütahya Gümüşköy Concentrator tailings were concentrated. The sample contains 20.62 % BaS04, 51.15 % Si02, 11.5 % CaC03, 3.84 % Fe203, 4.76 % A1203 and other elements (e.g. Zn, Pb, Cu, Ag etc.). The sample size is 70 % -37 mikrons. Gravity (shaking table, Multi gravity separator) and flotation methods were used to recover barite. And silver was dissolved in cyonide solutions. A product with 48.26% BaS04 recovery and 78.43% BaS04 grade was obtained on -74 +37 micron sample with shaking table while a product with 48.26% BaS04 recovery and 51.33% BaS04 grade was produced on -37 micron sample with froth flotation. Multi Gravity Separator produced a concentrate containing 65.00%BaSC>4 with a recovery of 35.65% on the orijinal sample and a concentrate containing 81.42% BaSQ4 with a recovery of 22.85% on -37 micron sample. The concentrate was not in proper quality for drilling and chemical industry. Between 20% and 30% Silver dissolution recovery was realised. But this is not economically valuable.