Bolu il merkezinde kronik obstrüktif akciğer hastalığı prevalansının değerlendirilmesi
Prevalence of chronic obstructive lung disease in Bolu province of Turkey
  1. Tez No: 236613
  2. Yazar: SUAT KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tüm dünya ülkelerinde önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Diğer hastalıkların mortalite oranlarının yıllar içinde düşmesine karşılık KOAH prevalansı ve mortalitesi giderek artış göstermektedir. Bu araştırma Bolu il merkezinde KOAH prevalansını belirlemek amacıyla yapıldı. Bolu il merkezinde oturan, ev tespit fişlerinden rastgele yöntemle seçilen 35 yaş ve üstü 500 kişiye solunum fonksiyon testi yapıldı. Çalışmaya katılan bireylerden 285'i (%57) erkek, 215'i (%43) kadın idi. Solunum fonksiyon testi ?The Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease? (GOLD) kriterleri ile birlikte değerlendirildiğinde KOAH prevalansı %8.6 (43 kişi) bulundu. KOAH tespit edilen hastaların hiç biri hafif evrede değildi. %34.88'i orta, %41.86'sı ağır ve %23.25'i çok ağır evrede idi. KOAH tespit edilen hastaların %97.67'sinde sigara içme öyküsü vardı. Çalışmaya katılan erkeklerin %9.82'sinde (28 kişi), kadınların %6,97'sinde (15 kişi) KOAH saptandı. Sonuç olarak KOAH'ın, Bolu il merkezinde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is increasingly recognized as a leading cause of global morbidity and mortality. In this study, we aimed to investigate COPD prevalence in Bolu province of Turkey. Adult population over 35 living in central Bolu was enrolled to the study. They were selected according to random methods based on regional inhabitant listings. 500 adult persons were finally enrolled to the study. Of 500, 285 (57%) were males and 215 (43%) were females. Spirometry was evaluated according to GOLD criteria. COPD prevalence was found as 8.6% (n:43). GOLD Stage distribution of COPD cases were as follows: None was in mild stage. 34.9%, 41.9% and 23.3% of COPD patients was in moderate, severe and very severe stage,spectively. 97.7% of COPD patients had a smoking history. COPD prevalence was 9.82% (n:28) in male COPD patients, and 6.9% (n:15) in female patients. In conclusion, COPD is an important public health problem in central Bolu province.