İneklerde meme başlarının post mortem endoskopik muayenesi
Post mortem endoscopic examination of teats of cows
  1. Tez No: 236683
  2. Yazar: DERYA GÜRSOY DİNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmanın amacını ineklerde meme başlarının post mortem endoskopik muayenesi oluşturdu. Çalışmada farklı ırklardan ve farklı nedenlerden dolayı kesilen 72 baş süt ineğine ait, toplam 288 adet meme başı incelendi. Tüm meme başları, mukoza lezyonlarını belirlemek amacıyla, endoskopi ve palpasyon yöntemleri ile muayene edildi. Bu işlemlerden sonra meme başları, makroskobik muayeneler amacıyla uzunlamasına kesilerek açıldı. Makroskobik ulgulara dayanılarak da, farklı tanı yöntemleri sonuçları karşılaştırılarak değerlendirildi. Endoskopik muayeneler sonucunda 288 adet meme başından 10 (% 3,5)'unda süt akışını engelleyen lezyon saptandı. Endoskopi ile meme başlarındaki tüm lezyonlar belirlenebilirken, palpasyon ile bu lezyonlardan sadece 5'i saptanabildi. Endoskopi ile meme başındaki lezyonların lokalizasyonu, büyüklükleri ve yayılımları tam olarak belirlenebilmektedir. Sonuç olarak meme başında süt akışını engelleyen patolojik oluşumların postmortem endoskopik tanısı çok doğru bir şekilde yapılabilmektedir. Meme endoskopisinin in vivo olarak da elverişli uygulama ortamlarında tanı ve tedavide rahatlıkla tercih edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to post mortem endoscopic examination of teats of cows. The investigation material involved 288 teats of 72 dairy cows of different breeds which were slaughtered out of different reasons. All teats were examined by palpation, and endoscopy for the presence of teat cistern mucosa lesions. Afterwards teats were opened by longitudinal incision for macroscopic evaluation. Based on the results of macroscopic investigations the results of the different diagnostic procedures were compared. A total 10 (3,5%) stenoses were determined in the 288 affected teats, using endoscopic examination method. While 5 stenosis were determined by palpation, all stenosis were determined by endoscopy. Using endoscopy it was possible to determine the exact location, size and dimension of the cause of stenosis. It was concludet that, in the diagnosis and therapy of the many defects which prevent milk flow, one may benefit from endoscopy. Endoscopy could be show a better diagnostic characteristic when compared with classic clinical examination methods. It should be supportive and complementary with the other methods.