Süt ineklerinde meme başı kanalının sonomorfolojisi
Sonomorphological examinations of the teat canal in dairy cows
  1. Tez No: 487559
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sunulan bu tezin amacını süt ineklerinde meme başı kanalının (Dp) ultrasonografi ile incelenmesi (sonomorfoloji) oluşturdu. Bu kapsamda, aşağıdaki soruların cevapları araştırmamızın temel hedeflerini oluşturacaktır -Dp uzunluğu ırk, yaş ve laktasyon dönemine bağlı olarak değişebilir mi? -Sağımın kolay ya da zor oluşu ile Dp uzunluğu arasında herhangi bir ilişki var mı? Çalışma hayvan grubunu YYÜ Veteriner Fakültesi, Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'na getirilen farklı ırk ve yaşlardaki inekler (n:50) oluşturdu. Önceden hazırlanan kayıt formlarına, hayvanların ırk, yaş, doğum sayısı, laktasyon dönemi, meme sağlığı, sağım şekli-kolaylığı ile ilgili veriler girildi. Tüm meme başlarında sağımın kolaylığı, her zaman aynı kişi tarafından yapılan, elle sağma işlemiyle ortaya konmaya çalışıldı. Memenin genel muayene ve temizliğinden sonra, meme başlarının ultrasonografi (Honda HS-1500, 5-7.5 MHz, linear prob) ile, Şendağ ve Dinç (1999)'e göre, muayenelerine geçildi. Meme başı kanalı uzunluğunu (Dp), Ostium papillare ile Fürstenberg rozeti arasında ölçülen mesafe oluşturdu. Bu kanalın sonomorfolojisi hiperekojen linear bir çizgi şeklindeydi. Lümeni fark edilememekteydi. Sinus papillaris'e çıkıntı yapan Fürstenberg rozeti, aynı şekilde hiperekojen bir saçak şeklinde belirgindi. Yapılan ölçümlerde, ortalama Dp uzunluklarının ön meme başlarında 9.80 mm (sağ) ve 9.89 mm (sol), arka meme başlarında ise 10.22 mm (sağ) ve 10.28 (sol) mm olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was ultrasonographic examination (sonomorphology) of the teat channel (Dp) in the dairy cows. In this context, the answers to the following questions constitute the main objectives of our research: - Can the length of Dp vary depending on race, age and lactation period? - Is there any relationship between the ease or difficulty of milking and the Dp length? The examined animal group consisted of cows (n: 50) of different breeds and ages brought to YYU Faculty of Veterinary Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Data on race, age, number of births, lactation period, udder health, milking-convenience informations were recorded in the previously prepared registration forms. The ease of milking at all teats were tried to be revealed by manual milking, which was always conducted by the same person. After the general examination and cleaning of the udder, the mammary glands were examined by ultrasonography (Honda HS-1500, 5-7.5 MHz, linear probe) according to Sendag and Dinc (1999). The length of the ductus papillae (Dp) is calculated as the measured distance between the Ostium papillae and the Fürstenberg rosette. The sonomorphology of this channel was a hyperechogenic linear line. The lumen was not distinct. Protruding from the sinus papillaris, the Fürstenberg rosette was likewise shaped as a hyperechogenic eave. According to measurements, mean Dp lengths were found to be 9.80 mm (right) and 9.89 mm (left) anterior teats and 10.22 mm (right) and 10.28 (left) mm in the rear teats.