İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye işletmelerde tank sütü somatik hücre sayısı ile sürü yönetim uygulamaları arası ilişkiler
Herd management practices associated with bulk tank somatic cell count in dairy operations of Izmir Cattle Breeders' Association
- Tez No: 693540
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN UZMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (İDSYB) üyesi işletmelerde tank sütü somatik hücre sayısı (TSSHS) düzeyinin belirlenmesi ve TSSHS üzerine etkili sürü yönetim uygulamalarının saptanmasıdır. Çalışmanın materyalini, İDSYB'ye üye işletmeler arasından seçilen 136 süt sığırı işletmesi oluşturmuştur. Bu işletmelerin 81'inde de TSSHS ile sürü yönetim uygulamaları arası ilişkiler araştırılmıştır. Çalışma İzmir ilinde süt sığırcılığının yaygın olduğu 9 ilçede yürütülmüştür. İşletmelerin seçiminde ulaşılabilirlik, süt tankı bulunması, iş birliğine yatkınlık ve TSSHS'ye ilişkin ön bilgi bulunması gibi faktörler etkili olmuştur. Seçilen 136 işletme yaklaşık bir ay aralıklarla ziyaret edilmiş ve bu işletmelerden toplam olarak 1680 adet tank sütü örneği alınmıştır. Alınan örneklerde elektronik somatik hücre sayımı yapılmıştır. Düzenli olarak tank sütü örneği alınan 136 işletmeye ait aritmetik ve geometrik TSSHS ortalaması sırasıyla, 495,000 ve 463,000 hücre/mL olarak saptanmıştır. İşletmelere ait ortalama TSSHS değerleri elde edildikten sonra, farklı TSSHS değerine sahip işletmelerdeki sürü yönetim uygulamalarının durumunu saptamak üzere 2 farklı TSSHS grubu oluşturulmuştur. Gruplama 0-400,000 hücre/mL (düşük) ve >400,000 hücre/mL (yüksek) olacak şekilde yapılmıştır. Düşük TSSHS grubunda 40, yüksek TSSHS grubunda da 41 işletme yer almıştır. Düşük TSSHS grubunda yer alan işletmelere ait aritmetik ve geometrik TSSHS ortalaması sırasıyla, 263,000 ve 240,000 hücre/mL düzeyinde bulunmuştur. Yüksek TSSHS grubunda yer alan işletmelere ait aritmetik ve geometrik TSSHS ortalaması da sırasıyla, 685,000 ve 649,000 hücre/mL düzeyindedir. TSSHS gruplarında yer alan işletmelerde sürü yönetim uygulamaları ve yapısal özellikler bakımından durumu belirlemek amacıyla bir bilgi formu oluşturulmuştur. Bilgi formu her işletmede bizzat gözlem yoluyla, işletme sahibine ve/veya çalışanlarına sorular yöneltilmek suretiyle ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) verilerinden yararlanılarak doldurulmuştur. Sürü yönetim uygulamaları ile TSSHS grupları arasındaki ilişki lojistik regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the level of bulk tank somatic cell count (BTSCC) and their associations with herd management practices in dairy operations of Izmir Cattle Breeders' Association (ICBA). The material of the study consisted of registered 136 dairy cattle operations. Associations between BTSCC and herd management practices were investigated in 81 of these operations. The study was carried out in 9 districts where dairy cattle breeding is common in Izmir Province. Having a bulk milk tank, accessibility, to be open to cooperation and level of BTSCC were taking into consideration for selection of the operations. The selected 136 operations were visited at approximately one-month intervals and a total of 1680 tank milk samples were taken from these operations. Somatic cell count was determined electronically in the milk samples. The arithmetic and geometric BTSCC means of 136 operations, from which tank milk samples were taken regularly, were found to be 495,000 and 463,000 cells/mL, respectively. After obtaining the average BTSCC values of the operations, 2 different BTSCC groups were created to determine the herd management practices in the operations with different BTSCC values. The first group (low BTSCC) included 40 operations with an average BTSCC of 0-400,000 cells/mL. The second group (high BTSCC) included 41 operations with an average BTSCC >400,000 cells/mL. The arithmetic and geometric means of BTSCC of the operations in the low BTSCC group were 263,000 and 240,000 cells/mL, respectively. These values were 685,000 and 649,000 cells/mL, respectively for the high BTSCC group. A questionnaire form was created to determine the herd management practices and structural features in the operations included in the BTSCC groups. The questionnaire data were collected in each operation through personal observation, by asking questions to the owner and/or employees, and by using the data of the Cattle Breeders' Association of Turkey (CBAT). The association between herd management practices and BTSCC groups was tested using logistic regression analysis.