Obsesif-kompulsif bozuklukta çocukluk çağı travmatik yaşantıları, dissosiyatif yaşantılar ve bilişsel süreçler
Childhood traumatic experiences, dissociation and cognitive processes in obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 236687
  2. Yazar: CİHAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH BEŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) hastalarında çocukluk çağı travmatik yaşantıları, dissosiyatif yaşantılar ile bilişsel etmenler arasında ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Örneklem grubunu psikiyatri polikliniğine başvuran ve DSM-IV kriterlerine göre OKB tanısı alan 40 hasta oluşmuştur. Verilerin elde edilmesi için hastalara, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOKÖ), Beck Depresyon Envanteri, Thought-Action Fusion Scale (TAFS), Üst Biliş Ölçeği (ÜBÖ-30) ve White Bear Supresyon Envanteri (WBSI) uygulanmıştır. Çalışmada obsesif kompulsif belirtilerin şiddeti ile çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve dissosiyasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, patolojik kuşku ile hem travmatik yaşantılar hem de dissosiyatif yaşantılar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. DEK, ÜBÖ ve WBSI ölçeği puanları ile OK belirti şiddeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Travmatik yaşantılar ile bilişsel süreçler arasında anlamlı ilişki bulunmaz iken disosiyatif yaşantılar ile DEK ve ÜBÖ arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu sonuçlar OKB'de travmadan ziyade dissosiyasyonun bilişsel süreçlerle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to investigate the relationship between childhood traumatic experiences, dissosiative experiences and cognitive processes in patients with obsessive compulsive disorder (OCD). The sample consisted of 40 psychiatric outpatients who had been diagnosed as having OCD according to the DSM-IV criteria. Dissociative Experiences Scale (DES), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (YBOC-S), Metacognitions Questionnaire (MCQ-30), Thought-Action Fusion Scale (TAFS), Beck Depression Inventory and White Bear Suppression Inventory (WBSI) were used to collect data. No correlation was found between childhood trauma experiences, dissociation and the severity of OCD. However, pathological doubt scores were significantly associated with childhood trauma and dissociation scores. The TAFS, MCQ and WBSI scores were not corralated with the severity of OCD. While there were no significant correlation between cognitive scales and traumatic experiences, we found significant correlations between dissociation and TAF and MCQ. These results were indicated that dissociation corralate than trauma with cognitive processes in OCD.