Poli(vinil klorür) polimerinin özellikleri, katı maddeleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 23673
  2. Yazar: TAMER ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Plastik malzemesi olarak bilinen sentetik polimerler, son 40-50 yılda büyük gelişme göstererek, günümüzde hacim olarak metallerle eşit oranda kullanılmaya başlanmıştır. Bunun başlıca nedenleri; bu malzemelerin diğer malzemelere oranla daha -ucuz, kolay işlenebilir, hafif, yüksek kimyasal ve korozyon dirençlerine, yüksek ısıl ve elektriksel özelliklere, yeterli mekanik özelliklere sahip olmalarıdır. Ayrıca bu malzemeler; cam, karbon ve fiberlerle kuvvetlendirilerek mekanik ve fiziksel özellikleri son derece iyileştir ilmektedir. Bu çalışmada öncelikle plastiklerin genel bir tanımı, özellikleri, katkı maddeleri ve uygulama alnları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra sert poli(vinil klorür) ve sert PVC boru teknolojisi ele alınarak; bu boruların üretimleri ile Kütahya' daki Gapsan A. Ş. ' nde basınçlı borulara ait formülasyon ve kalite kontrol çalışmalarına ait bulgular açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SOWBRY In the last 40-50 years, synthetic polymers used mainly to make plastic goods have showed great progress in their development and today they are vised as much as mstals in every field. Ihe main reasons for the increase in demand for synthetic polymers are, that they are cheaper and lighter than other materials and show good electrical, heat and mechanical properties. Also they can be processed easily and shew excellent resistance to chemicals and corrision. Synthetic polymers can be reinforced with glass, carbon and fibers to improve the mechanical and physical properties. In this study, first a general information about plastics and their properties were given, then plastic additives and applications were discussed. Finally the application, formulation and quality controls of rigit poly (vinyl chloride) pipes produced by Gapsan A. Ş. in Kütahya were discussed.