Annelerin sezaryen olma nedenleri ile doğum sonrası sağlık kuruluşlarına başvurma durumları
Mothers? reasons for cesarean section and their aplication status to the health centers in the postpartum period.
  1. Tez No: 236748
  2. Yazar: IŞIL İBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma, annelerin sezaryen olma nedenleri ile doğum sonrası sağlık kuruluşlarına başvurma durumlarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve prospektif olarak 21.11.2007-04.06.2008 tarihleri arasında Giresun'da bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya örneklem kriterlerine uyan 164 primipar anne alınmıştır. Veri toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan 2 anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Ki-kare, McNemar testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamındaki annelerin %52.4'ü (20-24) yaş grubundadır. Annelerin %89.6'sı gebeliklerinde 4 ve üzeri sağlık kontrolüne gitmiştir.
Özet (Çeviri)
Mothers? Reasons For Cesarean Section And Their Aplication Status To The Health Centers İn The Postpartum Period.The aim of research that determine to reasons mothers who give birth by caesarean and consult health centers after birth. It was planned as descriptive and prospective. This study is between 21.11.2007-04.06.2008 at hospital in Giresun. 164 primipara mother were taken to the research?s sample. Two questionnaire form which prepared by the researcher, used when data collected. Pearson Ki-kare, McNemar tests was used in data analysis. 52,4% of women who are in working space, is between 20-24 years old. 89,6% of women have medical checkup 4 and more times during their pregnancy.