Uzman sistemlerin üretim programı izlenmesinde uygulaması
  1. Tez No: 23675
  2. Yazar: MÜJGAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İv ÖZET Üretim işletmelerinde faaliyetler yürütülürken, Üretime yönelik planlara uyulması amaçlanır. Talebin zamanında karşılanması, kar elde edilmesi ve işletmenin varlığını ve pazardaki payını sürdürebilmesi, yapılan bu planların gerçekleşmesi oranında mümkündür. Bu nedenlerle işletmeler, Üretim surecini izleyerek Üretimin planlara uygun olarak gerçekleşip, gerçekleşmediğini kontrol etmek isterler. Üretimi izlemek. Üretim sürecinden veri almayı gerektirir.Bu çalışmada yukarıda sözü geçen Üretimi izleme faaliyetlerinin, bir Üretim işletmesinde uzman sistem yaklaşımıyla örneklenmesi amaçlanmıştır. Uzman sistem kavramını incelemenin yanısıra uzman sistemlerin Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması ile olan etkileşimlerine de yer verilmiştir. Mevcut sistemde türetilen pek çok raporu süreçle ilgili bilgi ve tecrübelerini kullanarak her gün ayrı ayrı değerlendiren ve bazı sonuçlara varan uzman kişinin, bu işi yaparken izlediği mantığın bir bilgisayar programına aktarılmasına çalışılmıştır. Bu çalışma için uzman sistem geliştirme dillerinden birisi olan Prolog dili kullanılmıştır. Anahtar kelimeler Uzman sistem ^ üretim izi eme Çıkartım mekanizması Bilgi tabanı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the factories it is desired to follow predefined plans which are about production. To satisfy the demands, make profits and survival of the business and continuation of its share in the markets depend on the ratio of the application of those plans. Because of these reasons, factories want to monitor the production process and control whether the production is made according to plans or not. Production monitoring requires taking data from production process. In this thesis, it is desired to monitor the production process using expert systems approach. In addition to examine the expert systems approach, interactions of expert systems with Industrial Engineering and Operational Research are included. A computer program is written to simulate an expert person who monitors the process, evaluates the data and reaches some conclusions on daily basis depend on his knowledge and experiences. For this study one of the expert systems developing language, namely Prolog is used. Key Words Expert system Production monitoring Inference engine Knowledge base