Farklı duvar elemanlarının kullanımı halinde yapı giderlerinin değişiminin irdelenmesi ve taşıyıcı sistem elemanlarına dağıtım
  1. Tez No: 23676
  2. Yazar: İSMAİL AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Türkiye'de buyUk firma ve kuruluşlar dışında genel olarak yapı işlerinde Üretim giderlerinin hassas biçimde hesaplanarak birimlere dağıtımının yapılmadığı; direkt ve endirekt giderlerden ayrı olarak Üretim genel giderlerinin ve beklenmedik şek i 1 de. or taya çıkan giderlerin Üretime etki sinin pek gözönUne alınmadığı bir gerçektir. Bu da yapı bedellerinin sağlıklı ve standart olarak belirlenmesini güçleştirmekte, projecinin farklı fonksiyon 1 ardaki taşıyıcı elemanlar arasında maliyet açısından kıyaslama yapma olana ğını kısıtlamaktadır. Bu tezde, yukarıda önemi vurgulanan yapı Üretim gider lerinin hesap ve ayrımlarını otomatik olarak yerine getire bilecek bir bilgisayar programı, PC bilgisayarlar için ve GW-Basic dilinde, hazırlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca prog ramda değişik tip taşıyıcı ve ayırıcı yapı eleman ve malzemelerinin kullanımı halinde ısı kayıplarının önlenme siyle uzun dönemde ortaya çıkan yakıt kazançlarının genel yapı maliyetine etkileri gözönUne alınmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is obvious that generally in construction industry the production costs has not been calculated precisely and distributed to the products, except big firms and companies in Turkey, and the effect to production of overheads and unexpected costs are not considered like direct and indirect costs. For this reason it is difficult to determine total construction costs exactly and comparison of different structural elements which serve different purposes is restricted. In this thesis a computer program is developed in GW-Basic for PC computers, which enable us to carry out an automatical determination and distribution of production costs as signified above. Furthermore, with the same program when different structural elements are used, the effect to general construction cost and prevention of heat casualties are taken into consideration.