Safra kanalı bağlama yöntemi ile deneysel olarak siroz oluşturulan siçanlarda karaciğerde gelişen hasara karşi Çörek Otu (Nigella Sativa) yaği' nın koruyucu etkilerinin incelenmesi.
The investigation of the protective effects of Black Seed (Nigella sativa ) oil against the hepatic damage in bile duct ligated-induced cirrhotic rats
  1. Tez No: 236761
  2. Yazar: TÜLAY AKMANDOR İNAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada deney hayvanlarında safra kanalı bağlama (SKB) yöntemi ile deneysel olarak oluşturulan sıçan siroz modelinde karaciğer dokusunda meydana gelen oksidan hasar ve fonksiyonel değişiklikler incelenerek, çörek otu (Nigella sativa, ÇO) yağı' nın bu değişiklikler üzerindeki olası koruyucu etkilerinin biyokimyasal ve histolojik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Wistar albino sıçanlardan 3 grup oluşturuldu. Gruplar: 1- Yalancı-operasyon yapılan ve intraperitonel (i.p.) serum fizyolojik uygulanan kontrol grubu, 2- Safra kanalı bağlanan (SKB) ve i.p. serum fizyolojik injeksiyonu yapılan sıçanlar, 3- SKB ve i.p. olarak 10 mg/kg/gün ÇO uygulanan grup. Safra kanalı bağlanan ve yalancı operasyon yapılan hayvanlarda tüm uygulamalara 28 gün devam edildi. Deney sonunda sıçanlar dekapite edilerek kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Kan örneklerinde laktat dehidrojenaz (LDH), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), karaciğer dokusundan alınan örneklerde glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) düzeyleri, myeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri ile kollajen içeriği tayin edildi.Sonuçlar incelendiğinde SKB sıçanların karaciğer dokusunda siroza bağlı olarak MDA, MPO, kollajen ve serumda ölçülen AST ve ALT ile doku hasarının bir göstergesi olan LDH değerleri artarken karaciğer fonksiyonlarının da bozulduğu belirlendi. Buna karşılık ÇO yağı uygulamasının incelenen biyokimyasal parametrelerdeki değişiklikleri geri çevirdiği belirlendi. Histolojik sonuçlar da biyokimyasal parametrelere uyum sağlar bir şekilde SKB sıçanlarda hasarı ve ÇO yağı ile tedavi yapılan grupta ise düzelmeyi gösterdi. Bu sonuçlar, ÇO yağı uygulamasının sirozun neden olduğu karaciğer dokusundaki hasarı ve fonksiyonel bozulmayı önleyerek siroz hastalarının yaşam kalitesini düzeltebileceğini ve mortalite riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possible protective role of Nigella sativa oil on bile duct ligation-induced jaundice in the rats. The protective effect of NS was investigated by measuring the oxidative damage and the functional changes in the liver by using biochemical and histological parameters. Wistar albino rats were divided into three groups. Groups were as follows: 1- Sham operated and intraperitoneally (i.p.) saline (%0.9 NaCl) injected control group. 2- Bile-duct ligated and i.p. saline-treated group, 3- Bile-duct ligated and i.p. 10 mg/kg/day Nigella sativa (NS) oil treated group. Treatments were continued for 28 days. At the end of the experimental period rats were decapitated and blood and liver samples were taken. In the blood samples lactate dehydrogenase (LDH), an index of generalized tissue damage, and hepatic function tests, namely, aspartate aminotransferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) determination were carried out, while in the liver tissue samples glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA) and collagen levels and myeloperoxidase (MPO) activity were assayed. In saline-treated BDL group, there were alterations in all of the studied biochemical parameters and these were reversed with NS oil treatment. Histological results also support these findings. The present results indicate that NS oil treatment could prevent cirrhosis induced changes and ameliorate the quality of life in jaundiced patients and reduce mortality.