Safra kanalı bağlama yöntemi ile oluşturulan karaciğer fibrozuna ve beyin hasarına karşı küsküt (Cuscuta sp.) bitkisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of dodder (Cuscuta sp.) plant against liver fibrosis and brain damage caused by bile DUCT ligation method
- Tez No: 739708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada küsküt otundan elde edilen ekstrenin safra kanalı bağlama (SKB) yöntemi ile sıçanlarda oluşturulan karaciğer hasarına ve ona bağlı gelişen ensefalopatiye karşı olası bağlı koruyucu etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Spraque Dawley sıçanlar Kontrol, Küsküt (Küs), SKB ve SKB+Küs olarak 4 gruba ayrılmıştır. Safra bağlama işlemi safra kanalının çift ligasyonu ile yapılmıştır. 28 gün boyunca serum fizyolojik (SF) ya da 250 mg/kg küsküt otu ekstresi oral gavaj ile verilmiştir. 28. günün sonunda yeni obje tanıma ve Morris su labirent testleri ile bilişsel değerlendirmeler yapılmıştır. Deney sonunda grupların yarısında kan beyin bariyeri ölçümü yapılırken diğer yarısı dekapite edilerek serum ve doku örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinde AST (aspartat aminotransferaz), ALT (alanin transaminaz), DB (direkt bilirubin) ve TB (total bilirubin), karaciğer ve beyin dokularında ise TGF-beta, 8-OHdG, Na+/K+-ATPaz, hidroksiprolin tayinleri ve histolojik incelemeler yapılmıştır. Bulgular: Safra kanalı bağlı hayvanlarda bilişsel performansın düşük olduğu ve kan-beyin-bariyeri (KBB) geçirgenliğinin arttığı bulunmuştur. Kolestaz gelişen sıçanların serum ALT, AST, TB ve DB düzeyleri ile dokularda TGF-beta, 8-OHdG ve hidroksiprolin düzeyleri yüksek Na+/K+-ATPaz düzeyleri düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to investigate the possible protective effect of the extract of Cuscuta sp. against liver damage and related encephalopathy in rats by the bile duct ligation (BDL) method. Materials and Methods: Spraque Dawley rats were divided into 4 groups as Control, Cuscuta sp. (Cus), BDL and BDL-Cus. Method of BDL was performed by double ligation of bile duct. For 28 days, physiological saline or 250 mg/kg of Cuscuta extract was given by oral gavage. The end of 28th day, cognitive evaluations were applied with new object recognition and Morris water maze tests. The end of the experiment, blood-brain barrier (BBB) measurements were made in half of the groups, while the other half was decapitated and serum and tissue samples were taken. AST (aspartate aminotransferase), ALT (alanine transaminase), DB (direct bilirubin) and TB (total bilirubin) in blood samples while TGF-beta, 8-OHdG, Na+/K+-ATPase, hydroxyproline determinations in liver and brain tissues and histological examinations were performed. Results: Cognitive performance was found to be low and BBB permeability increased with BDL. Rats with cholestasis had high ALT, AST, TB, DB levels in serum and also TGF-beta, 8-OHdG, hydroxyproline levels in tissues and low Na+/K+-ATPase levels.