Pankreas-safra kanal ligasyonu bağlama yöntemi ile oluşturulan akut pankreatit modelinde ferulik asitin olası antiinflamatuvar etkilerinin araştırılması
Evaluating of the potential antiinflammatory effects of ferulic acid on pancreatico-biliary duct ligation induced acute pancreatitis model
  1. Tez No: 519381
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KOLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş: Akut pankreatit sindirim enzimlerinin hiperaktivasyonu ve proinflamatuvar sitokinlerin salınımıyla karakterize sistemik bir inflamasyondur. Ferulik asit (FA) antioksidan bir hidroksisinamik asit türevidir. Araştırmalar antimikrobiyal, antikansorejenik ve antiinflamatuvar etkileri olduğunu göstermiştir. Amaç: Çalışmada pankreas-safra kanal ligasyonu (PSKL) ile oluşturulan pankreatit modelinde FA'nın antiinflamatuvar etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Wistar albino sıçanlar (n=10-12/grup) kullanıldı. Kontrol grubuna taklit cerrahi, pankreatit grubuna ise PSKL uygulanmadan 30dk. önce ve 3 gün boyunca intragastrik (ig) fizyolojik tuzlu su (SF) verildi. PSKL'den 30 dk. önce ve 3 gün boyunca FA250 grubuna 250 mg/kg, FA500 grubuna ig 500 mg/kg FA verildi. 24., 48. ve 72. saatlerde kan örnekleri toplandı ve günlük ağırlıkları kaydedildi. 72.saatte dekapitasyon yapılarak kan, pankreas, akciğer ve karaciğer örnekleri toplandı. Serumda tümör nekroz faktör (TNF)-α, Alkalen fosfataz (ALP), Alanin aminotransferaz (ALT), Aspartat aminotransferaz (AST), total bilirubin (TB), amilaz ve lipaz; dokularda miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. Histolojik inceleme ve mikroskopik hasar skoru yapıldı. İstatistiksel analiz için ANOVA ile Tukey-Kramer ve Student t testi kullanıldı. Bulgular: FA tedavisi PSKL ile pankreas, karaciğer ve akciğerde artan MPO düzeyini azalttı ve GSH içeriğini korudu. Aynı zamanda pankreas, akciğer MDA seviyelerini düşürürken; karaciğerde MDA; serumda TNF-α ve ALT, AST, ALP ve TB seviyelerini geri döndürdü. Ayrıca FA tedavisi ile pankreas ve karaciğerde mikroskopik hasarda belirgin bir iyileşme gözlendi. Sonuç: PSKL ile oluşturulan pankreatitte FA'nın endojen antioksidan içeriği koruduğu, nötrofil infiltrasyonunu ve lipid peroksidasyonu azalttığı dolayısıyla doku düzeyinde antiinflamatuvar bir rol oynayarak iyileşme sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute pancreatitis is a systemic inflammation characterized by the hyperactivation of digestion enzymes and releasing of the proinflammatory cytokines. Ferulic acid (FA) is an antioxidant hydroxycinnamic acid derivative. Recently, its antimicrobial, anticancer and antiinflammatory effects have been shown. Aim: The antiinflammatory effects of FA was investigated on pancreaticobiliary duct ligation (PBDL) induced pancreatitis model. Methods: Wistar albino rats (n=10/group) were used. Control and PBDL groups were given saline 30 minutes before sham operation and PBDL respectively and for 3 days. FA250 group was treated with 250 mg/kg and FA500 group with 500 mg/kg FA ig30 minutes before PBDL and for 3 days. At 72nd hour, all rats were decapitated; blood, pancreas, lung and liver samples were collected. Rats were weighed daily. Serum tumor necrosis factor (TNF)-α, alkaline phosphatase (ALP), alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), total bilirubin, amylase, lipase; tissue myeloperoxidase (MPO) activity, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) levels were measured. Histologic examination and microscopic scoring was performed. ANOVA with Tukey-Kramer analysis and Student's t tests were used for statistical analysis. Results: FA reduced MPO levels increased with PBDL induction and prevented the depletion of GSH in all tissues. High MDA levels in pancreas and liver; serum TNF-α, ALP, ALT, AST and TB levels decreased with FA treatments. Additionally, microscopic lesion scores of pancreas and liver reduced with FA. Conclusion: According to findings FA protects endogen antioxidant content, prevents neutrophil infiltration and decreases lipid peroxidation in PBDL induced pancreatitis. Furthermore, FA improves tissue damage induced by pancreatitis with its antiinflammatory effects.