Çene ekleminin iç yapı bozukluklarında temporal diskopeksi ve kısmi eminektomi tekniğinin uygulama sonuçları
The results of the temporal dicopecxy and partial eminetomy technique in internal denangement of the temporo mandibular joint
- Tez No: 118166
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK EMEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET îç yapısal bozukluk, genel anlamda eklemin düz hareketinin mekanik nedenlerle engellenmesidir. Bu hastalık kronik, progressif ve ciddi bir hastalıktır. Genel nüfus içinde birçok insan hayatlarında çene eklemi semptomlarından bir veya daha fazlasıyla karşı karşıya gelmiştir; ancak eklem içi bozukluk sıklığım gösteren bir literatür yoktur. Tüm bu hastaların küçük bir kısmı ciddi tedaviye ihtiyaç göstermektedir. Günümüzde eklem içi bozukluk tedavisinde fizyoterapiden açık eklem cerrahisine kadar giden birçok modalite vardır. Cerrahi tedavi gerektiren olgular ise çok daha az ( %5 ile %10) kısmını oluşturur. Ancak bununla beraber eklemin iç yapı bozukluklarının tedavisinde önemli rolü vardır. Uygun hasta seçimi, semptomlardan rahatlama ve eklem fonksiyonunun düzelmesini sağlayan başarılı cerrahi müdahele için temel gereksinimdir. Bunun dışında uygun cerrahi teknik seçimi, multidisipliner çalışma ve titiz olarak yapılan postoperatif takip bu hastaların tedavisinde basan oranında etkilidir. Çene ekleminde eklem içi bozukluk nedeniyle 12 hastada toplam 19 eklem öpere edildi. Hastaların 7 tanesinde bilateral, 5 tanesinde tek taraflı eklem hastalığı mevcut idi. Öpere olan eklemlerin 11 tanesi sol, 8 tanesi sağ çene eklemi idi. Tüm hastalarımız kadın olup 18 ile 53 yaşları arasındaydı, (ortalama olarak 32.83) Tüm hastalar preoperatif dönemde ortalama olarak 6 ay süreyle psikoterapi, fizyoterapi ve“splint”tedavisini içeren cerrahi olmayan tedavi protokolü ile tedavi edilmeye çalışılmış ancak cevap alınamaması üzerine açık eklem cerrahisi endikasyonu koyulmuştur. Tüm hastalar genel anestezi altında öpere edilmiştir. Hastalara preoperatif dönemde antibiyotik profîlaksisi ve antiödem tedavisi yapılmıştır. Öncelikli olarak tüm hastalarda kısmi eminektomi yapıldı. Daha sonra 0,8mm Kirschner teli ve perforator yardımıyla“zigomatik ark”üzerinde oblik 2 delik açıldı. Lateral piterigoid kasın diske yapışan bölümleri disseke edilerek disk iyice serbestleştirildi. Serbestleştirilen disk, bu iki delik ve diskten geçen -72-iki adet 2/0 mono flaman absorbe olmayan sütür materyali ile temporal kemiğe fikse edildi. Cilt insizyonları 5/0 monoflaman absorbe olmayan sütür materyali ile primer olarak sütüre edilmiştir. Postoperatif dönemde hastalara 1. ve 7. gün, 1 ile 4. hafta ve 6. ile 10. haftalar arasında ayrı ayrı egzersiz ve tedavi programı uygulanmıştır. Hastalar ortalama 4 ay olmak üzere 1 ile 8 ay arasında değerlendirilmiştir. Hastaların takibinde ağrı (V.A.S.), eklem hareketleri (maksimum ağız açıklığı,protrüzyon, sağa ve sola lateral deviyasyon) ölçülmüştür. Bütün bu sonuçlar“Amerikan Oral ve Maksillofasial Cerrahların”belirlediği kriterler doğrultusunda iyi, kabul edilebilir ve kötü olarak değerlendirilmiştir. Buna göre %55 hastamızda iyi, %45 hastada kabul edilebilir sonuç elde edilmiştir. Yani hastalarımızın tamamında temporal diskopeksi ve kısmi eminektomi ameliyatıyla başarılı sonuç elde edilmiştir. Komplikasyon olarak 2 hastada fasial sinirin frontal dalında geçici paralizi bunun dışında 1 hastada postoperatif dönemde hematom gelişmiştir. Fasial sinir paralizisi motor zafiyet görülmeden spontan olarak iyileşmiştir. Hematom gelişen hastada herhangi bir müdahale yapılmadan spontan rezolüsyon görülmüştür. Diğer cerrahi tekniklerde görülen infeksiyon, oklüzyon bozukluğu ve ankiloz gibi ciddi komplikasyonlar ile karşılaşılmamıştır. Çalışmamızda“temporal diskopeksi ve kısmi eminektomi”ameliyatının çene ekleminin iç yapı bozukluklarının tedavisinde etkisi araştırılmıştır. Sonuçlarının literatürde belirtilen diğer disk koruyucu cerrahi teknikler ile elde edilen sonuçlardan farklı olmaması, alt eklem kompartmanına girilmeden sadece üst eklem kompartmanından yapılması nedeniyle daha az morbidite bırakması nedeniyle bu prosedürün diğer tekniklere göre daha önde olduğunu düşünmekteyiz. 73-
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Internal Derangement”means that, generally, smooth movements of the temporomandibular joint intervene with mechanical reasons. In general population, many people have complaint with one or more symptoms of temporomandibular joint (TMJ); nevertheless, there is no literature about incidence of the“internal derangement”of the TMJ. Just a little part of all of these patients need treatment seriously. Nowadays, in the treatment of the“internal derangement”, there are many modalities including physiotherapy to open joint surgery. The ones who necessitate surgical therapy forms the smaller part of it (5-10%). Nevertheless, surgical therapy is important in the treatment of internal derangement. Choosing the right patients is the main necessity for a successful surgical operation providing relief of the symptoms and impairment of the joint dysfunction. Moreover, choosing the proper surgical technique, multidiscipliner study and meticulous postoperative follow-up are effective in the success rate of the treatment of these patients. 19 joints of 12 patients were operated because of the internal derangement of the temporomandibular joint, 7 patients had bilateral and 5 patients had unilateral joint dysfunction. 11 of the joints that were operated were left and 8 of them were right temporomandibular joint. All of our patients were women and their ages were between 18-53 ( 32,83 meanly). All of our patients were tried to be treated with physcotherapy, physiotherapy and splint treatment which were nonsurgical treatment methods for six months, but as these were not successful, open joint surgery were indicated for the patients. All of the patients were operated under general anesthesia. In the preoperative period, antibiotical prophylaxis and antiedema treatment were performed. First of all partial eminectomy were performed in all patients. Then with the help of 0,8mm Kirschner wire and perforator, two holes were opened on the zygomatic arch. Dissecting the parts of the lateral pyterigoid muscle which attach the disc, the disc was precisely released. The released disc was fixed to the temporal bone with two 2/0 monofilament 74-nonabsorbable suture material which pass from those two holes and disc. The skin insicions were primarily sutured with 5/0 monofilament nonabsorbable suture material. At the postoperative period different exercise and treatment programmes were performed between the l-7th, 1- 4th weeks and 6- 10th weeks. The patients were evaluated 1 to 8 months, meanly 4 months. In the follow-up of the patients, pain (V.A.S.), motions of the joint (maximal interincisal opening, protrusion, lateral deviation to right and left) were measured. All of these results were evaluated according to the criterias of the American Oral and Maxillofacial Surgery Society as good, acceptable and bad. According to this, in 55% of our patients good and in 45% of them acceptable results were obtained. Consequently, in all of our patients with the operation of temporal discopexy and partial eminectomy, successful results were obtained. Two patients had transient paralyses of the frontal branch of the facial nerve an done patient had hematoma at the postoperative period as complications. The paralyses of the facial nevre improved spontaneously without motor weakness. The patient in whom hematoma was formed, had spontaneous resolution without any interference. Complications like infection, occlusal dysfunction and ankylosis which are seen in the other surgical techniques were not seen. In our study, the effect of the temporal discopexy and partial eminectomy operation in the treatment of the internal derangements the temporomandibular joint was searched. As our results are not different from the results of the other disc protecting surgical techniques and as this procedure causes less morbidity because of not entering the lower joint compartment, making the operation only from the upper joint compartment, we think that this procedure is prior to the other techniques. -75-